Dialog międzywyznaniowy i przyjaźń są niezbędne

Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (ICCJ) opłakuje śmierć papieża Franciszka i składa kondolencje katolikom na całym świecie.

Jak podkreślono w oświadczeniu papież Franciszek był orędownikiem celów, którym poświęca się również ICCJ. „W szczególności uosabiał głębokie zaangażowanie w stosunki żydowsko-chrześcijańskie, trójstronne relacje między Żydami, chrześcijanami i muzułmanami, a szerzej - w globalną harmonię międzywyznaniową. Papież Franciszek wyraził głębokie zrozumienie dla wyjątkowej i wzajemnie wzbogacającej relacji między katolikami i Żydami, zakorzenionej w Piśmie Świętym, które obie społeczności podzielają.

Przytoczono fragment papieskiej adhortacji „Evangelii Gaudium”: „Bóg nadal działa w narodzie Starego Przymierza i sprawia, że istnieją skarby mądrości wypływające z jego spotkania ze Słowem Bożym. Dlatego również Kościół się ubogaca, gdy przyjmuje wartości judaizmu. Istnieje bogata komplementarność, pozwalająca nam czytać razem teksty Biblii hebrajskiej i pomagać sobie nawzajem w studiowaniu bogactwa Słowa, jak również podzielać wiele przekonań etycznych i wspólną troskę o sprawiedliwość i rozwój ludów”.

ICCJ z sentymentem wspomina, że papież Franciszek indywidualnie pozdrowił każdego uczestnika swojej międzynarodowej konferencji w Rzymie w 2015 r. z okazji 50. rocznicy Nostra Aetate, drugiego dokumentu watykańskiego, który zrewolucjonizował stosunki żydowsko-katolickie. Przy tej okazji papież Franciszek mówił o wspólnych cechach Żydów i chrześcijan: "Chrześcijańskie wyznania znajdują swoją jedność w Chrystusie; judaizm znajduje swoją jedność w Torze. Chrześcijanie wierzą, że Jezus Chrystus jest Słowem Bożym, które stało się ciałem na świecie; dla Żydów Słowo Boże jest obecne przede wszystkim w Torze. Obie tradycje wiary znajdują swój fundament w Jedynym Bogu, Bogu Przymierza, który objawia się poprzez swoje Słowo. Szukając właściwej postawy wobec Boga, chrześcijanie zwracają się do Chrystusa jako źródła nowego życia, a Żydzi do nauczania Tory. Ten wzorzec refleksji teologicznej nad relacją między judaizmem a chrześcijaństwem wynika właśnie z `Nostra aetate` (por. nr 4) i na tej solidnej podstawie może i musi być dalej rozwijany".

Na zakończenie ICCJ podkreśliła: „Przez cały pontyfikat papież Franciszek nieustannie powtarzał, że dialog międzywyznaniowy i przyjaźń są niezbędne do zaprowadzenia pokoju i sprawiedliwości na świecie, a nawet do zachowania samej planety. Będzie on inspiracją dla ICCJ i wszystkich, którzy podzielają tę wizję przez wiele nadchodzących lat. Niech jego pamięć będzie trwałym błogosławieństwem”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg