W ramach XXII Dnia Judaizmu w synagodze Tempel odbędzie się w czwartek koncert "Kard. Franciszek Macharski in memoriam".
To inicjatywa krakowskich żydów, którzy chcą w ten sposób złożyć hołd zmarłemu ponad 2 lata temu metropolicie. W wydarzeniu wezmą udział kard. Stanisław Dziwisz i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, którego łączyły więzy osobistej przyjaźni z kard. Macharskim.
Kwestia dialogu chrześcijan i żydów była zawsze bliska sercu krakowskiego arcybiskupa. Jak przypomina były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze" Janusz Poniewierski, jego najważniejszym dokonaniem na tym polu był udział w rokowaniach genewskich i wypracowanie trudnego kompromisu, dzięki któremu mógł on być kontynuowany. Spór dotyczył obecności klasztoru sióstr karmelitanek w bezpośrednim sąsiedztwie obozu Auschwitz.
- Za swoje zaangażowanie w rozwiązanie tego konfliktu kardynał zapłacił wysoką cenę. W jednej z rozmów przyznał, że "nigdy wcześniej i nigdy później nie był tak samotny" - przypomina J. Poniewierski. Owocem determinacji kard. Macharskiego jest działające w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie swoje miejsce znalazły również karmelitanki. - To miejsce refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich osób, niezależnie od ich narodowości i wyznawanej religii, głęboko przejętych tym, co wydarzyło się w Auschwitz - wyjaśnia publicysta.
Lista zasług kard. Macharskiego dla dialogu chrześcijan i żydów jest jednak dłuższa. Metropolita krakowski od początku zaangażował się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, a archidiecezja krakowska w 2000 r. była jedną z pierwszych, gdzie odbyły się one w wymiarze ogólnopolskim. Udział w Dniach Judaizmu był zwyczajem, któremu metropolita krakowski był wierny również po przejściu na emeryturę. Warto dodać, że nabożeństwo z udziałem żydów i chrześcijan odbyło się w Krakowie już w 1986 r. i przewodniczył mu kard. Macharski. Z jego inspiracji odbywały się ważne międzynarodowe kolokwia teologiczne poświęcone relacjom chrześcijan i żydów. Był też niezawodnym uczestnikiem uroczystości, podczas których przyznawane są Nagrody im. ks. Musiała za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
Krakowscy żydzi wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na arcybiskupa z Franciszkańskiej 3. Wiele razy podkreślał to jego przyjaciel, przewodniczący krakowskiej Gminy Żydowskiej T. Jakubowicz. - Po wypadku, w którym kardynał doznał złamania kości udowej i musiał przejść skomplikowaną operację, krakowscy żydzi modlili się w jego intencji w jednej z synagog - dodaje J. Poniewierski.
Uroczysty koncert w synagodze Tempel został zorganizowany z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej kard. Macharskiego. W programie będą Psalmy czytane przez Kubę Lewingera i Jerzego Trelę. Wystąpią Jeno Lisztes na cymbałach i Dawid Czernik "Jajeśnica" na skrzypcach wraz z zespołem towarzyszącym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…