Na skutek zawiadomienia Instytutu Ordo Iuris o możliwości popełnienia przestępstwa Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wniosła do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. ps. „Nergal”. Zarzut dotyczy filmu, który w 2018 r. pojawił się na oficjalnym profilu muzyka na portalu społecznościowym. Na nagraniu „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa. Wskutek głosów protestu muzyk usunął materiał filmowy z sieci.
„Nergal” umieścił w Internecie bulwersujący film pod pozorem złożenia życzeń na Dzień Kobiet. Na nagraniu publicznie znieważył on przedmiot czci religijnej (krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa) poprzez umieszczenie go na sztucznych męskich genitaliach, co obraża uczucia religijne wyznawców religii chrześcijańskich (m.in. katolików, prawosławnych, protestantów). Adam D. został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
„Analiza materiału dowodowego bezsprzecznie dowodzi, że oskarżony Adam D. „Nergal” dopuścił się publicznej obrazy uczuć szeregu pokrzywdzonych osób. Zachowanie muzyka w oczywisty sposób zmierzało do wywołania przykrości osób wierzących. Adam D. dążył do jak najszerszego odbioru nagranego przez niego filmu, stąd umieścił go w sieci pod pozorem chęci złożenia życzeń kobietom w dniu ich święta. Jego zachowania nie należy w ogóle traktować jako aktu wpisującego się w działania artystyczne, bowiem nosiło znamiona oczywistej i mało wyrafinowanej prowokacji” – mówi adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris i pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych.
Prawnicy Instytutu złożyli już w Sądzie Rejonowym oświadczenia o przystąpieniu do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. To kolejna sprawa, w której Adam D. zostaje oskarżony o popełnienie przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W 2007 r. muzyk w trakcie koncertu podarł Biblię, krzycząc obraźliwe hasła. Prawnicy Ordo Iuris biorą obecnie udział w postępowaniu, w którym „Nergal” został oskarżony o znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…