Naczelny rabin Argentyny Gabriel Davidovich został ciężko pobity w Buenos Aires przez nieznanych napastników - poinformowały we wtorek światowe agencje. Davidovich przebywa obecnie w szpitalu, a pomoc w ujęciu sprawców napadu obiecał prezydent Argentyny Mauricio Macri.
Według agencyjnych doniesień w domu 56-letniego Davidovicha zjawiło się w poniedziałek rano siedmiu mężczyzn. Było to dzień po tym, gdy w prowincji San Luis zbezczeszczony został przez nieznanych sprawców cmentarz żydowski - zdewastowano dziewięć grobów.
Ze złamanymi żebrami i uszkodzonym płucem Davidovich trafił do szpitala. Napastnicy zabrali z domu rabina pieniądze i inne cenne przedmioty. Prokuratura rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie.
W Argentynie żyje 190 tysięcy Żydów, co jest drugą pod względem wielkości diasporą w obu Amerykach. Większa jest tylko w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent Mauricio Macri potępił na Twitterze tę napaść i obiecał pomoc w ujęciu bandytów. Sekretarz ds. praw człowieka w Argentynie Claudio Avruj powiedział, że jego kraj musi budować społeczeństwo, "w którym nie ma oznak antysemityzmu i nie można być obojętnym na takie zjawiska".
Przewodniczący DAIA, organizacji skupiającej stowarzyszenia żydowskie w Argentynie, Jorge Knoblovits zdecydowanie potępił ten "akt antysemityzmu" w kraju, w którym bardzo rzadko dochodziło do tego typu wydarzeń. "Na świecie jest dużo miejsca na ignorancję, a tam, gdzie jest ignorancja, jest miejsce dla antysemitów" - mówił Knoblovits.
"Napastnicy byli dobrze poinformowani, wiedzieli, że trzy dni wcześniej Davidovich z rodziną wrócił z wycieczki - powiedział Tomy Saieg, były przewodniczący Argentyńskiego Stowarzyszenia Żydowskiego (AMIA). - Wiemy, że Argentyna nie jest krajem antysemickim. Moje dzieci chodzą do szkoły w jarmułkach i nikt nie zwraca na to uwagi. Okazuje się jednak, że istnieje podświat, w którym żyje antysemityzm".
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przekazał rabinowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. "Nie wolno nam pozwolić, by antysemici podnieśli głowy; zdecydowanie potępiam ostatnie akty antysemityzmu i wezwę społeczność międzynarodową do działania" - oświadczył szef izraelskiego rządu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…