Wielokulturowość jest polską tradycją, także Węgrowa. Nasza tożsamość wywodzi się z wielokulturowości, ta wystawa jest jej odzwierciedleniem - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas otwarcia ekspozycji "Węgrów - Miasto Wielu Kultur i Religii".
Otwarta w czwartek w podziemiach klasztoru Reformatów wystawa opowiada historię Węgrowa, pełną obecności przedstawicieli różnych wyznań i kultur, które na co dzień dzieliły wspólną przestrzeń. Na ekspozycji znajdują się kopie dokumentów, reprodukcje rycin obrazów oraz starych fotografii związanych z historią miasta, oraz zapisy filmowe, znajdujące się w archiwach i bibliotekach Węgrowa i Warszawy.
"To projekt, który pokazuje tożsamość tego miejsca. Wielokulturowość jest polską tradycją, także Węgrowa, jak i wielu polskich miasteczek. Nasza tożsamość wywodzi się z wielokulturowości. Ta wystawa jest jej odzwierciedleniem" - podkreślił wicepremier Gliński.
Minister kultury zaznaczył, że inicjatywa stworzenia wystawy wyszła od lokalnej społeczności. "To jest wielki honor i zaszczyt, że mogę uczestniczyć w budowaniu instytucji. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tworzeniu tej ekspozycji" - powiedział Gliński nawiązując do idei utworzenia w podziemiach klasztoru muzeum poświęconego historii Węgrowa.
W trakcie uroczystości szef MKiDN został odznaczony medalem Jana Dobrogosta Krasińskiego za wspieranie ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego Węgrowa. "Dziękuję wicepremierowi, ministrowi kultury za walkę o budżet dla kultury, środki dla instytucji kultury, za bardzo dobrą politykę kulturalną i historyczną. Dziękujemy" - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc, która jest inicjatorką wystawy i odznaczenia poświęconego pamięci fundatora klasztoru Reformatów.
MKiDN poinformowało, że inicjatywa stworzenia w podziemiach klasztoru muzeum opowiadającego o Węgrowie, o współistnieniu różnych religii w mieście, zrodziła się w 2012 r. "Pod koniec 2017 r. pomysł nabrał realnych kształtów. Prace adaptacyjne zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszu Promocji Kultury. Do współpracy nad tworzeniem scenariusza ekspozycji zostali zaproszeni historycy, którzy odwiedzili archiwa w Polsce, na Białorusi oraz na Litwie" - napisano na stronie resortu kultury.
Dodano, że "wielką życzliwość i pomoc przy tworzeniu ekspozycji okazały Synagoga im. Nożyków w Warszawie, parafia prawosławna w Siedlcach oraz w Warszawie, a także parafia protestancka w Węgrowie". Projekt aranżacji w oparciu o zaproponowany scenariusz przygotowała firma architektoniczno-projektowa Plasma Project z Krakowa.
Na stronie resortu kultury wskazano, że ekspozycja muzealna ma na celu "opowiedzenie historii Węgrowa od jego powstania po czas obecny oraz edukację w zakresie różnorodności kulturowej, religijnej, etnicznej oraz dziedzictwa I Rzeczypospolitej". Na lokalizację wystawy wybrano podziemia klasztoru Reformatów w Węgrowie, które łączą się z podziemiami kościoła pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, gdzie mieści się nekropolia.
W latach 2016-2019 podmioty z Węgrowa otrzymały w ramach Programów Ministra 10 dotacji na łączną kwotę 1 mln 711 tys. zł. Największym beneficjentem Programów MKiDN jest Kościół p.w. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.
Pierwsza wzmianka o osadzie Węgrów pochodzi z 1414 r., w związku z fundacją kościoła parafialnego ufundowanego przez Piotra Pietkowicza. Prawa miejskie osadzie nadał w 1441 r. książę mazowiecki Bolesław IV. Przez wiek XVI i XVII miasto było własnością kolejno rodów: Ołomuńców, Uhrowskich, Kiszków i Radziwiłłów. Za ostatnich dwóch właścicieli było ostoją reformacji i arianizmu. W 1664 r. Bogusław Radziwiłł sprzedał Węgrów Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu, a ponieważ ten był katolikiem, w Węgrowie nastał czas kontrreformacji. Z tego powodu miasto opuściła większość ewangelików, a na ich miejsce pozwolono osiedlić się społeczności żydowskiej. Kościół i klasztor dla sprowadzonych z Warszawy reformatów ufundował Jan Dobrogost Krasiński. Wnętrze kościoła ozdobił iluzjonistycznymi freskami Michał Anioł Palloni, określany jako najwybitniejszy twórca fresków epoki baroku w Polsce.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.