Pierwsza miłość

Czyż Bóg odrzucił swój lud? – dramatycznie pytał św. Paweł, Żyd z krwi i kości. I odpowiadał: Żadną miarą! Czy Izrael wciąż jest narodem wybranym i ma wpływ na duchowe losy świata?

Dziczko, nie wynoś się!

– Jeżeli Jan Kowalski uważa się za osobę wierzącą (a nawet jeśli nie, to i tak, koniec końców, będzie go to dotyczyło), to powinien wziąć pod uwagę, co o Izraelu jest napisane w Biblii i jakie proroctwa są z nim związane – opowiada Maja Sowińska, judaistka. − Bo tak się składa, że na naszych oczach właśnie te proroctwa się spełniają. Chociażby to, że państwo Izrael istnieje, że pustynia zamieniła się w ogród oraz to, że narody naokoło Izraela powstaną przeciw niemu i będą chciały go zniszczyć, ale sam Bóg będzie jego obrońcą. A to wszystko, napisane jest, będzie się dziać w czasie, kiedy ponowne przyjście Jezusa na ziemię będzie tuż-tuż. Można więc powiedzieć, że Izrael to aktualizator danych na temat powrotu Boga na ziemię, papierek lakmusowy Bożego serca. Jego pierwsza miłość. A któż ma prawo dyskutować o Bożym guście?

Kluczowym tekstem dla zrozumienia roli Izraela jest 11. rozdział Listu do Rzymian. Bóg podkreśla, że obietnice są nieodwołalne, wybrał jeden naród i nie odwołał tej decyzji. I choć w Chrystusie nie ma już „Żyda ani Greka”, Paweł przestrzega nas przed wynoszeniem się nad naturalne gałęzie. „Nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie” – przypomina „wszczepionej w pień dziczce”.

Bez pogardy

Teologia zastąpienia (czyli najprościej mówiąc, teza, że Bóg „im” zabrał, by dać „nam”) była często wykorzystywana do antysemickiej nagonki. – Tak jak grzech rodzi grzech, tak ten grzech odrzucenia Bożego narodu wybranego prowadzi do dalszych grzechów pogardy i nienawiści. Kiedy nie ma głębokiego nawrócenia, sam wirus pozostaje wciąż żywy i gotowy do ponownego uderzenia − opowiada ks. Mariusz Orczykowski, rektor seminarium krakowskich franciszkanów.

Nie można zrozumieć nauki Kościoła bez lektury Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. „Chociaż bowiem Kościół jest nowym Ludem Bożym, to jednak Żydzi nie mogą być przedstawiani ani jako odrzuceni przez Boga, ani jako przeklęci, co jakoby wynika z Pisma Świętego” – czytamy w soborowym dokumencie. „Kościół ubolewa nad wszelkimi aktami nienawiści, prześladowań, wszelkimi manifestacjami antysemityzmu, jakie miały miejsce w jakimkolwiek czasie. (…) Żydzi nadal ze względu na swych przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania”.

Ostatnia prosta?

Dokładnie 33 lata temu Jan Paweł II podczas wizyty w rzymskiej synagodze nazwał Żydów „starszymi braćmi w wierze”. To była przełomowa terminologia, bo pojęcia „braterski” używano od czasów Pawła VI w stosunku do chrześcijan prawosławnych i protestantów. W położonej nad Tybrem synagodze papież zaznaczył: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii »zewnętrzna«, lecz w pewien sposób »wewnętrzna«. Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi”.

Gdy prezentowano kard. Ratzingerowi owoce pracy zespołu „W kierunku Soboru Jerozolimskiego II” (TJCII), inicjatywy mającej na celu pojednanie żydowskiej i pochodzącej „z narodów” części Kościoła, stwierdził: „Jeżeli jesteście Izraelem, który powraca, to znaczy, że dochodzimy do ostatniego etapu historii”.

Jak potężny ciężar gatunkowy niosą słowa św. Pawła prorokującego o swym narodzie: „Jeżeli ich odsunięcie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeśli nie powstaniem ze śmierci do życia?”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość polak
  03.06.2019 00:16
  Cd. Nie podoba mi się, że judaistka traktuje katolików jak ćwierćinteligentów, którzy nie wiedzą co wyprawia państwo Izrael na Bliskim Wschodzie. A może zamiast wywyższania tej nacji zajęlibyście się głoszeniem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego? Kto w ni
 • T
  03.06.2019 20:09
  Dz 26,21 Z tego powodu pochwycili mnie Żydzi w świątyni i usiłowali zabić.

  Rz 3,09 C ... tak Żydzi, jak i poganie są pod panowaniem grzechu,

  1 Tes 2,15 Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A NIE podobają
  się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom.

  1 J 5,12 Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma tez i życia.

  2 J 0,09 Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce Chrystusa, ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce [Chrystusa], ten ma i Ojca, i Syna.

  1 J 2,22 Któż zaś jest kłamca, jeśli nie ten, kto zaprzecza, ze Jezus jest Mesjaszem?
  Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna.
  Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma tez i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.

  Ap 2,09 Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty - i [znam] obelgę wyrządzona
  przez tych, co samych siebie zowią Żydami, a nie są nimi, lecz synagoga szatana.
 • Teo
  03.06.2019 22:28
  My katolicy nie tworzymy własnych wyznań wiary, jak protestanci, a opieramy na nauczaniu Kościoła, którego pan Jakimowicz nie przywołuje. A to nauczanie jest jasne, bo wypowiadali się na ten temat liczni papieże i sobory:

  - Od Ofiary Krzyżowej Pana naszego Jezusa Chrystusa jedynym Narodem Wybranym jest Kościół.

  - Żydzi odrzucając i zabijając Chrystusa popełnili zbrodnię bogobójstwa i sami się wyłączyli z Narodu Wybranego.

  - Uczestnictwo w praktykach religijnych judaizmu jest dla katolika grzechem ciężkim.

  Pan Bóg nie jest rasistą i na geny nie zważa, ale "w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie." Dzieje Ap. 10, 35. Żydzi jednak sądzą przeciwnie. Twierdzą, że zbawienie pochodzi od genów. Przytoczmy dialog Chrystusa Pana z Żydami, który tę sprawę jednoznacznie rozstrzyga i jest najlepszym wyjaśnieniem obecnej relacji Żydów do Pana Boga i diabła [J 8,33 i następne]:

  Odpowiedzieli Mu [Żydzi]: ”Jesteśmy potomstwem Abrahama ...

  Odpowiedział im Jezus: ”Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. ...

  Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawde usłyszana u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy pełnicie czyny ojca waszego ...

  Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie,
  lecz On Mnie posłał. ....

  Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójca i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma."
 • sp
  04.06.2019 09:27
  Problem z Żydami polega na tym, że to oni odrzucili to, co było im przeznaczone, jak Ezaw. Część z nich zaledwie - apostołowie i uczniowie - przyjęli swoje dziedzictwo. To oni, ci właśnie Żydzi, stali się początkiem nowego "narodu wybranego" - Kościoła Chrystusowego, którego członkowie są prawowitymi "dziećmi Abrahama" w porządku wiary i na wzrór jego wiary Bogu. Na dzisiejszy Izrael Bog oczekuje, ale jak na syna marnotrawnego, z którego przyjścia będzie wielka radość, lecz na razie jest smutek: nie ma nic chwalebnego w odwróceniu się Żydów od Chrystusa, w sprzedaniu swego pierworództwa. A czy odwrócenie się Żyda od judaizmu to zawsze coś strasznego dla chrześcijanina? Nie. Nie zawsze. Edyta Stein, czyli św. Teresa, patronka Europy, porzuciła judaizm, a przez ateizm doszła do Chrystusa, bo jak sama mówiła: "kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział". Ważny jest tu motyw. Jej dusza szukała Boga.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.