Islam nauczany w szkołach publicznych w niemal całej Hiszpanii

Tylko na terenie czterech z siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych islam nie jest już przedmiotem nauczania w szkołach publicznych. W środę prowadzenie zajęć z Koranu ogłosiły władze regionu Balearów.

Jak poinformował odpowiedzialny w rządzie Balearów za oświatę Marti March, w poniedziałek z władzami regionalnej wspólnoty muzułmańskiej została zawarta umowa o wprowadzeniu do szkół publicznych zajęć dotyczących islamu.

"Na podstawie tej umowy w 10 szkołach publicznych naszego archipelagu prowadzone będą lekcje religii muzułmańskiej" - zapowiedział członek regionalnego rządu zdominowanego przez socjalistów i Podemos.

Marti March wyjaśnił, że choć kwestia wprowadzenia do szkół publicznych na Balearach nieobowiązkowych lekcji z islamu omawiana była już od kilku lat i miała zostać ostatecznie zakończona w tym roku szkolnym, to pierwsze zajęcia z nowego przedmiotu ruszą na archipelagu dopiero we wrześniu 2020 r. (w innych regionach już się odbywają).

Baleary to trzynasta z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii, gdzie w szkołach publicznych mogą być prowadzone zajęcia z islamu. Wyjątek stanowią jeszcze tylko Galicja, Murcja, Kantabria oraz Kastylia-La Mancha.

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że w 47-milionowej Hiszpanii mieszka już blisko 2 mln muzułmanów, zazwyczaj obywateli Maroka lub potomków Marokańczyków. Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o ponad 300 tys. Największe skupiska wyznawców islamu występują w Andaluzji oraz w Katalonii.

W kwietniu trzy reprezentowane w parlamencie partie skrajnej lewicy, Podemos, Zjednoczona Lewica oraz katalońska ERC, wsparły wystosowany do rządu apel blisko 60 organizacji laickich i związkowych o wycofanie religii ze szkół publicznych i placówek prywatnych dotowanych z państwowego budżetu.

W dokumencie wezwali oni władze Hiszpanii do zapewnienia "szkoły wolnej od indoktrynacji religijnej". Zażądali też od rządu anulowania umów z 1979 r. zawartych z Watykanem, które zastąpiły konkordat z 1953 r.

Lekcje religii są prowadzone w hiszpańskich szkołach jako zajęcia nieobowiązkowe, choć ocena z tego przedmiotu wliczana jest do średniej końcowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • janek32
  02.10.2019 20:44
  Jeżeli w szkołach są uczniowie wyznający Islam to chyba dobrze, że ułatwia się im naukę religii? Tak samo jest w przypadku naszej wiary katolickiej.
 • pogodzona
  02.10.2019 23:24
  Sama bym chętnie posłuchała takich wykładów z teologii islamu (ale teologii, nie - ekstremizmu)
 • KoperNick
  05.10.2019 05:11
  Czy na takich zajęciach można dociekać znaczenia takich wydarzeń z życia Mahometa jak ślub z 6-latką, zachęcanie do morderstw chrześcijan i innych niewiernych, zalecanie kłamstwa w niektórych sytuacjach?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .