Świętowanie i dzień święty to temat, wokół którego odbywać się będzie ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w dniach 16-17 stycznia 2020 r. w Gnieźnie - informuje na swojej stronie internetowej biuro prasowe Episkopatu Polski.
Dzień Judaizmu będzie również obchodzony na szczeblu lokalnym, w diecezjach. "Mam świadomość tego, że jednocześnie wiele lokalnych wspólnot, również diecezjalnych, będzie organizowało Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Ci, którzy nie mogą jechać do Gniezna, będą mogli doświadczyć tego dnia i przeżyć go w swoich wspólnotach lokalnych, szczególnie diecezjalnych" - powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.
Zaznaczył, że obchody Dnia Judaizmu mają być rozłożone na kilka dni. Punktami stałymi obchodów jest poranna modlitwa na cmentarzu Żydowskim, a w przypadku Gniezna przy tablicy upamiętniającej Żydów.
Hasło Dnia Judaizmu w 2020 r. będzie koncentrowało się na świętowaniu i na dniu świętym.
"Temat wydaje się być bardzo aktualny, bo jednak to świętowanie wygląda różnie i to nie tylko w Kościele katolickim. A zatem podjęcie potrzeby i istoty tego świętowania w momencie, kiedy ludzie tracą pewne poczucie sacrum, wydaje się być w pełni usprawiedliwione" - wyjaśnił bp Markowski.
Dodał, że "wzajemne poznawanie się jest nie tylko oznaką pogłębiania wiedzy, ale nawet kultura osobista domaga się tego, abyśmy wiedzieli, na czym polega istota judaizmu".
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…