Bp Vesco: w Algierii deklaracja o braterstwie przeszła bez echa

W relacjach z muzułmanami Kościół musi wierzyć w siłę metody małych kroków – uważa bp Jean-Paul Vesco, ordynariusz Oranu w Algierii.

Podkreśla on, że misja jego Kościoła z konieczności sprowadza się do działalność charytatywnej i kulturalnej, zawsze we współpracy z przedstawicielami islamu. W ten sposób dajemy świadectwo sile, która nas ożywia – podkreśla francuski biskup misyjny. 

Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast fakt, że bardzo nikłe jest znaczenie międzyreligijnych inicjatyw, takich jak wspólna deklaracja Papieża i wielkiego imama Al-Azhar o światowym braterstwie. Mówi bp Vesco:

“W Algierii niestety jest ona mało znana, podobnie zresztą jak na Zachodzie. A przecież jest to dokument przełomowy. W oczach wielkiego imama i Papieża Franciszka mogliśmy dostrzec to samo spojrzenie, ten sam uśmiech. To mnie wtedy najbardziej poruszyło. Dwaj najwyżsi przywódcy religijni Kościoła katolickiego i islamu sunnickiego spotykają się jako ludzie, jako bracia. A zatem nie komisje teologiczne, które zabiegają o wzajemne zbliżenie, lecz deklaracja dwóch ludzi, którzy zapewniają, że jako wierzący musimy się najpierw nawzajem szanować i współpracować – mówi Radiu Watykańskiemu bp Vesco. – To, co my robimy na co dzień w Algierii, w tym dokumencie zostało potwierdzone na najwyższym szczeblu władzy religijnej. Przykre jest jednak to, że ta deklaracja została potraktowana jako jeszcze jeden dokument i zastanawiam się, jeśli taka inicjatywa mija bez echa, niczego nie zmienia, to co innego można jeszcze zrobić, czy można w ogóle zrobić coś więcej?”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Toreador
  06.10.2019 20:21
  Rzeczywiście spodziewaliśmy się rezultatów innych niż dotychczas ? cokolwiek i ktokolwiek by jakiś dokument nie podpisał rzecz rozbija się o PRAKTYKĘ SPOŁECZNĄ nie o papier . Zmienić praktykę to zmienić prawo religijne ,a do tego nikt się kwapi , my nie chcemy tego zauważyć a oni … oni mają interes w tym abyśmy nie zauważali .

  A swoją drogą … mogę się z nimi nie zgadzać ale czego jak czego ale pryncypiów to oni potrafią strzec .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.