Malezja: Monogamia jest lepsza

Większość malezyjskich kobiet żyjących w poligamicznych związkach i ich dzieci sprzeciwia się poligamii, ponieważ mężowie nie poświęcają im wystarczająco dużo czasu i pieniędzy - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Siostry w Islamie.

Zgodnie z islamską tradycją, malezyjscy muzułmanie - stanowiący dwie trzecie mieszkańców tego kraju - mogą mieć nawet cztery żony, pod warunkiem, że żadnej z nich nie będą zaniedbywać.

W przeprowadzonym między 2008 a 2010 rokiem badaniu przepytanych zostało 1600 członków rodzin poligamicznych.

90 procent dzieci podało, że w przyszłości nie będzie praktykować poligamii. Z kolei 70 procent pierwszych żon nie poleciło tej formy małżeństwa, twierdząc, że mężowie, którzy ponownie się żenią, nie spełniają ich oczekiwań.

65 procent żon nie zostało zapytanych przez mężów o zdanie na temat poślubienia kolejnej kobiety.

"Nie sprzeciwiamy się poligamii, ale uważamy, że monogamia jest lepsza" - powiedziała Adibah Jodi z organizacji broniącej praw kobiet Siostry w Islamie.

Obrońcy poligamii w Malezji wierzą, że zapobiega ona cudzołóstwu i zwiększa szanse samotnych matek i byłych prostytutek na małżeństwo.

Oficjalne dane na temat liczby Malezyjczyków żyjących w takich związkach nie istnieją, ale obrońcy praw kobiet oceniają, że 5 procent zawieranych co roku - również nieoficjalnie - małżeństw jest poligamicznych. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.