Papież: Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę odnotował z niepokojem, że "odradza się" prześladowanie Żydów. "To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie" - powiedział.

"Naród żydowski wiele wycierpiał w historii. Był wyganiany, prześladowany. W minionym wieku widzieliśmy wiele, wiele okrucieństwa wobec narodu żydowskiego" - oświadczył papież, zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

"I wszyscy byliśmy przekonani, że to się skończyło. Ale dzisiaj zaczyna się odradzać nawyk prześladowania Żydów. Bracia i siostry, to nie jest ludzkie ani chrześcijańskie. Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?" - mówił Franciszek w improwizowanym komentarzu do przygotowanego wcześniej tekstu katechezy.

W przemówieniu do Polaków powiedział: "Małżonkowie, którzy kochają i rodzą życie, są prawdziwą żywą figurą, zdolną ukazać Boga Stwórcę i Zbawiciela. Ich miłość staje się symbolem intymnej rzeczywistości Boga".

"Życzę wam, by wasze domy były miejscami, które przenika miłość, gdzie słucha się głosu Boga i ludzi. Niech będą domowym Kościołem, napełnionym duchem wiary, nadziei i otwartości na nowe życie. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom" - dodał Franciszek.

Pozdrowił następnie uczestników narodowej pielgrzymki z Czech, zorganizowanej w 30. rocznicę kanonizacji przez Jana Pawła II Agnieszki Czeskiej. Przybyli oni do Watykanu wraz z metropolitą Pragi kardynałem Dominikiem Duką.

Zwracając się do Czechów, papież podkreślił: "Niech święta Agnieszka, której figurę przynieśliście, dalej wstawia się za wami, abyście mogli z odnowionym entuzjazmem żyć Ewangelią, angażując się na rzecz dobra wspólnego pośród wielu współobywateli, którzy dalej nie znają Pana Jezusa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  13.11.2019 12:18
  Jak widać i słychać, ci, którzy przyszli na audiencję z biskupem Rzymu usłyszeli, że prześladują Żydów. A prześladują, bo są chrześcijanami, a co gorsze: katolikami. Natomiast ci, którzy nie przyszli na audiencję, nie prześladują Żydów. Zatem lepiej nie fatygować się do Rzymu, nie przychodzić na audiencję i nie wysłuchiwać pod swoim adresem, że jest się okrutnym prześladowcą Żydów.
 • wujek_Olek
  13.11.2019 14:52
  wujek_Olek
  Bp. Franciszek powinien zwrócić te słowa raczej do młodszych braci w "wierze" jak protestantów (zobacz dr. Luder "O Żydach i ich kłamstwach") i muzułmanów (ich "prorok" zaraz na poczatku swej kariery nakazał unicestwienie żydowskich szczepów jak Banu Quraiza i był przy tym obecny), szczególnie "religia pokoju" niszczy do dzisiaj wszystkich "niewiernych", w tym Chrześcijan i Żydów.
 • hondadriver567
  13.11.2019 16:26
  Boże, uwolnij nas od tego ......
Komentowanie dostępne jest tylko dla .