Dziś rozpoczął się muzułmański miesiąc postu - Ramadan. Na 30 dni wyznawcy islamu w Polsce, podobnie jak wszyscy muzułmanie na świecie, w imię wierności zasadom swej religii rezygnują od świtu do zachodu słońca z jedzenia i picia. Powstrzymywać się będą również m.in. od palenia papierosów i kontaktów seksualnych.
Post jest jednym z pięciu filarów islamu i stanowi obowiązek dla wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Zwalnia z niego całkowicie lub czasowo m.in. nieuleczalna choroba, menstruacja, ciąża, połóg, karmienie piersią. „Ramadan stanowi czas nie tylko osobistych wyrzeczeń każdego wiernego, ale jest okresem szczególnego zbliżenia do Boga: poprzez dodatkowe modlitwy oraz wzmożone czynienie dobra. Poszczący mają okazję zastanowienia się nad swoim życiem, a także nad problemami innych ludzi, którzy wielokroć żyją w nędzy i głodują każdego dnia” – wyjaśnia w okolicznościowym komunikacie mufti RP Tomasz Miśkiewicz.
Podkreśla też, że „intencją postu nie jest umartwianie się czy zaprzeczanie potrzebom ciała. Jest on danym od Najwyższego zaleceniem oderwania się od rutyny codzienności, często jedynie konsumpcyjnej, pozbawionej życzliwego zrozumienia tego, co nas otacza”. Dodaje, że „odnowieniu sił duchowych służą wspólne modlitwy, nazywające się salat at-tarawih, oraz iftary - posiłki, na które zaprasza się krewnych i znajomych muzułmanów”.
Już w przeddzień Ramadanu, późnym wieczorem 9 sierpnia, w meczetach, salach modlitw oraz centrach muzułmańskich na terenie całej Polski muzułmanie zebrali się na modlitwach. Z 5 na 6 września nastąpi Kadyr Noc, - według muzułmanów – „noc przeznaczenia, podczas której Bóg szczególnie przychyla się ludzkim modłom i prośbom”. Pod koniec zaś postu muzułmanie płacą jałmużnę - zakat al-fitr - przeznaczoną dla biednych i potrzebujących.
W Polsce żyje ok. 4,5 tys. muzułmanów, w większości będących pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Dość liczna zbiorowość muzułmańska jest w Gdańsku, gdzie znajduje się meczet - pierwsza świątynia islamska zbudowana na ziemiach polskich od czasów I Rzeczypospolitej. Oddano go do użytku na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie. Domy modlitwy istnieją także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Katowicach.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...