Prymas: Chrześcijanie nie mogą się odciąć od judaizmu

Chrześcijanie nie są w stanie odciąć się od judaizmu. Byłoby to dla nas nie tylko nieowocne, ale też wprost samobójcze - powiedział w czwartek w Gnieźnie w trakcie obchodów XXIII Dnia Judaizmu prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym roku po raz pierwszy oficjalne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywają się w dwóch miastach: w Poznaniu i w Gnieźnie.

W ramach obchodów w Gnieźnie w czwartek zorganizowano m.in. sympozjum "Znaczenie dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie" z udziałem naukowców z ośrodków naukowych z całego kraju i przedstawicieli gmin żydowskich. Temat sympozjum nawiązuje do hasła tegorocznej edycji Dnia Judaizmu, słów z Księgi Wyjścia: "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować".

W trakcie otwarcia sympozjum prymas, cytując sekretarza watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem ks. Norberta Hofmanna, powiedział, że skoro chrześcijanie mają wspólne korzenie z naszymi starszymi braćmi w wierze, to odcinanie się od judaizmu "byłoby dla nas nie tylko nieowocne, ale wprost samobójcze".

"Te samobójcze próby były w przeszłości podejmowane i one bardzo tragicznie się kończyły, czego dowodem jest tegoroczna 75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, stanowiąca dla nas wszystkich wielką przestrogę. Ale drzewo, żeby prawdziwie żyło, przynosiło piękne owoce (...) musi być karmione - tak chcemy dzisiaj ten dzień w Gnieźnie przeżyć" - powiedział.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Anonim (konto usunięte)
    16.01.2020 19:17
    Judaizm od którego nam się oderwać nie wolno i ten z dnia judaizmu są ze sobą sprzeczne.
  • teofanes
    18.01.2020 18:56
    Ks. prymas nie jest precyzyjny, gdy zakazuje odcinania się od judaizmu. O jaki judaizm chodzi? Jeśli chodzi o Stary Testament, to chrześcijanie nie mogą się od niego odcinać; jeśli chodzi o Talmud, to chrześcijanie powinni się od niego zdecydowanie odcinać. Jeśli już jest taki dzień, to byłoby dobrze, gdyby w nim informowano o jaki judaizm chodzi.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .