Tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w niedzielę, 26 stycznia, obchodzony będzie już po raz dwudziesty Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Nawiązuje on do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa".
Główne obchody odbędą się w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie. Tematem spotkania będzie dialog między religiami i wzmacnianie braterskich relacji między katolikami i muzułmanami. Wezmą w nim udział chrześcijanie różnych wyznań, polscy muzułmanie, a także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz wystąpienia na temat chrześcijańskiego i muzułmańskiego spojrzenia na człowieka. Ze strony chrześcijańskiej głos zabierze ks. Tadeusz Czekański, który nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Islamu, będzie mówił o doświadczeniach dialogu i współpracy. Ze strony muzułmańskiej współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Andrzej Saramowicz, który zbierze głos nt. "W służbie powszechnego braterstwa - doświadczenie polskie". Natomiast jezuita ks. Zbigniew Kubacki zapozna z historią 20-lecia organizacji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach "Dni Tatarów w Warszawie". Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest Krzysztof Kraus, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej - Andrzej Saramowicz.
Już wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.
Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.
Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.