Rok po Abu Zabi: współpraca kluczem do przyszłości

Teraz powinniśmy podjąć refleksję, jak ten dokument wdrażać w życie.

 W Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się spotkanie Wyższego Komitetu ds. realizacji Deklaracji o Ludzkim Braterstwie i Współistnieniu. Została ona podpisana dokładnie rok temu przez Papieża Franciszka oraz Wielkiego Imama Uniwersytetu Al-Azhar.

Członkowie Wyższego Komitetu uważają, że jest to źródło inspiracji dla całej ludzkości. Braterstwo ludzkie jest wyrazem woli samego Boga, ponieważ wszyscy wierzący w Nim są zakorzenieni. To On jednoczy ludzkość w jedną rodzinę, dlatego członkowie różnych religii są dla siebie braćmi i siostrami. Wielu wskazuje na to, że Dokument o Braterstwie stanowi podstawę uniwersalnej etyki w dzisiejszych czasach. Mówi o. Rifat Bader, dyrektor Katolickiego Centrum Studiów na Mediami, uczestnik spotkania w Abu Zabi.

„Teraz powinniśmy podjąć refleksję, jak ten dokument wdrażać w życie. Jak realizować wartości, na które wskazuje, np. te dotyczące ziemi. Dalekosiężnym celem jest tworzenie kultury respektującej prawa człowieka oraz zachowanie szacunku dla każdej osoby ludzkiej – twierdzi o. Bader. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, co uczynić dla całościowego rozwoju ludzkości. Wartości, na które wskazuje dokument bardzo pomagają, ale musimy razem pracować. Ta wspólna praca stanowi klucz do przyszłości. Chrześcijanie i muzułmanie mają dobrą wolę współtworzenia kultury spotkania, ale musimy przy tym używać także różnych mediów dla dobrych celów, a nie dla złych, jak to niestety często zdarzało się w przeszłości“.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama