„Chrześcijanie i muzułmanie razem, by przezwyciężyć przemoc między wyznawcami różnych religii”. Tak brzmi temat tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do wyznawców islamu na ich święto Id al-Fitr.
Przypadnie ono 9 września na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu i modlitwy ramadanu. Temat przemocy między wyznawcami różnych religii „jest niestety bardzo aktualny, przynajmniej w pewnych regionach świata” – czytamy w przesłaniu. Sprawą jej wspólnego przezwyciężania zajęła się niedawno Komisja Mieszana Dialogu Papieskiej Rady i Stałego Komitetu Uniwersytetu Al Azhar ds. Dialogu z Religiami Monoteistycznymi. Podjęto ją 23-24 lutego w Kairze na ostatnim dorocznym spotkania wspomnianej katolicko-muzułmańskiej komisji. Watykańska dykasteria przytacza ogłoszone na jego zakończenie wspólne konkluzje.
„Wśród przyczyn przemocy między wyznającymi różną wiarę – czytamy w przesłaniu – wskazać można manipulowanie religią w celach politycznych czy innych, dyskryminację na bazie przynależności etnicznej czy tożsamości religijnej”. Źródłami przemocy są też podziały i napięcia społeczne, ignorancja, ubóstwo, zacofanie, niesprawiedliwość. Należy żywić nadzieję na wkład władz świeckich i religijnych w zapobieganie takim sytuacjom, na przestrzeganie praworządności. Przypomina się, że w konkluzjach kairskiego spotkania zalecono otwarcie serc na przebaczenie i pojednanie, uznanie tego co wspólne i respektowanie różnic, jak też godności każdego człowieka, konieczność promulgowania sprawiedliwych, równych praw. Zwrócono też uwagę na „znaczenie wychowywania do szacunku, dialogu i braterstwa na różnych obszarach edukacji: w domu, w szkole, w kościołach i meczetach”. Decydujące dla formacji młodych pokoleń są nauczanie zwierzchników religijnych i obiektywnie opracowane podręczniki szkolne – podkreśla się w watykańskim orędziu na zakończenie ramadanu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?