Muzułmański Związek Religijny w RP rekomenduje wiernym modlitwy w domu

Władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP poprosiły w czwartek wiernych o modlitwy indywidualne w domach, zamiast udziału w modlitwach zbiorowych w meczetach czy centrach zarządzanych przez tę najstarszą organizację polskich wyznawców islamu.

"Prosimy, abyście pozostali w domach i odprawiali modlitwy indywidualnie. Nasza decyzja ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia. Wierzymy, że pomoże w ograniczeniu możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród naszych wiernych. Prosimy o zachowanie rozwagi i rozsądku, stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych i organów państwowych" - zaapelowało Najwyższe Kolegium MZR, w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Ograniczenie dotyczy modlitw piątkowych i modlitw zbiorowych do 29 marca, we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitwy zarządzanych przez MZR. To m.in. zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach (Podlaskie), meczet w Gdańsku, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli (Podlaskie).

Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, przede wszystkim Tatarów, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba jego członków szacowana jest na 5 tys. osób.

W minioną środę tradycyjne modlitwy piątkowe i modlitwy zbiorowe w meczetach i domach modlitw odwołała rada imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP. Miejsca te zostały zamknięte na okres nie krótszy, niż dwa tygodnie.

«« | « | 1 | » | »»