Irański ajatollah prosi papieża o pomoc w zniesieniu amerykańskich sankcji

O interwencję w sprawie zniesienia sankcji, nałożonych na Iran przez Stany Zjednoczone, poprosił Franciszka szyicki ajatollah Sejed Mostafa Mohaghegh Damad. Podkreślił, że chodzi zwłaszcza o ograniczenia dotyczące służby zdrowia i opieki lekarskiej w jego kraju. “Niech papież pomoże nam w odwołaniu sankcji” – zaapelował dramatycznie przywódca muzułmański w liście, którego kopię otrzymała watykańska agencji misyjna Fides.

Jest on szeroko znany ze swego wieloletniego zaangażowania na rzecz zbliżenia między Iranem a innymi krajami. Obecnie stoi na czele Wydziału Studiów Islamskich Irańskiej Akademii Nauk. W 2010 Benedykt XVI zaprosił go jako jednego z dwóch obserwatorów muzułmańskich na nadzwyczajne posiedzenie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które obradowało w październiku tamtego roku: Damad reprezentował wtedy szyicki nurt islamu.

“W tych dniach, gdy ludzie na całym świecie, są poważnie zagrożeni przerażającym rozszerzaniem się COVID-19, jestem głęboko przekonany, że Ojciec Święty w duchu szczerej miłości i współczucia, będzie się nadal modlił, aby ta tragedia międzynarodowa mogła ustać i aby cierpienia ludzkie znalazły pocieszenie” – rozpoczął swój list ajatollah.

Zwrócił następnie uwagę, że w Iranie wskutek szybkiego rozwoju wirusa miejscowa ludność: dzieci, starcy, kobiety i mężczyźni z miast i wsi “zmagają się boleśnie z utratą swych bliskich, wywołanych bardzo często wielkim brakiem środków medycznych”. Braki te są z kolei następstwem sankcji nałożonych na jego kraj przez USA. “Ogromnie zwielokrotniły one cierpienia i udręki uciskanej irańskiej ludności muzułmańskiej i zmusiły ją do stawiania czoła niezliczonym problemom” – zauważył autor listu.

Podkreślił, że problemy te odcisnęły głębokie i niekorzystne piętno na życiu jego rodaków, na ich pokoju i spokoju duchowym, pozbawiając ich ponadto najbardziej podstawowych i niepodważalnych praw człowieka.

W tej sytuacji ajatollah poprosił Franciszka o podjęcie odpowiednich działań. “Nie wchodząc w głębokie przyczyny tych nieludzkich sankcji, narzuconych przez Stany Zjednoczone, jako irański uczony islamski proszę pokornie Waszą Świątobliwość jako umiłowanego światowego przywódcę katolików o interwencję w sprawie zniesienia ich” – napisał lider szyicki. Jego zdaniem byłoby to “działanie humanitarne”, właściwe tym, którzy wierzą w Jezusa, który “dla całego świata jest powszechnym symbolem pokoju i miłości”.

Komentując treść tego listu dla Fidesu, pochodzący z Nowego Jorku i mieszkający tam amerykański zakonnik o. Elias D. Mallon, specjalista w zakresie dialogu katolicko-muzułmańskiego, powiedział: “Ponieważ cała ludzkość cierpi obecnie z powodu koronawirusa, wzywamy, aby uczynić wszystko, co możliwe, w celu odwołania sankcji przeciw Iranowi”. Duchowny wyjaśnił, iż chodzi o to, aby naród tego kraju “mógł korzystać z niezbędnej opieki lekarskiej”.

Ks. Mallon zaznaczył, że nie chce pomniejszać głębokich różnic istniejących między Stanami Zjednoczonymi a Islamską Republiką Iranu, ale – dodał – “ustanowione przez Jezusa normy postępowania wobec nieprzyjaciół nie stawiają sobie za zadanie zniszczenie ich, lecz raczej dążą do pojednania (Mt 5, 21-26)”. Śmierć wielu obywateli irańskich: starców, kobiet, dzieci, cywilów, z pewnością nie przyczyni się do wspierania pokoju – zaznaczył amerykański kapłan. Dodał, że trzeba pilnie podjąć “bardziej sprawiedliwe działania i modlić się”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Ryszard_D
  23.03.2020 00:00
  Majac na uwadze doswiadczenia z przeszlosci z Irakiem za czasow Saddama Husajna nalezy przypuszczac, ze nieludzkie traktowanie innych narodow przez elite politykow Stanow Zjednoczonych pozostanie niezmienne i niczym ich nie wzruszy...
 • Ryszard_D
  23.03.2020 00:10
  Swego czasu, owczesna Sekretarz Stanu M. Albright, zapytana czy nalozenie sankcji na Irak bylo dobre, gdy w wyniku tych sankcji zmarlo 500 tysiecy dzieci irackich z powodu braku lekarstw. Albright odpowiedziala z pelnym przekonaniem i lekcewazaco, ze WARTO BYLO !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.