Ponad religijnymi podziałami

W Prisztinie - stolicy Republiki Kosowa - poświęcono w sobotę katedrę katolicką pw. Matki Teresy z Kalkuty. W uroczystości wziął udział prezydent kraju Fatmir Sejdiu.

Prezydent podkreślił, że budynek nowej świątyni przypomina, iż Kosowo stanowi mozaikę wspólnot religijnych, kulturowych i etnicznych, które zgodnie współżyły na przestrzeni dziejów. Katedrę zaczęto budować przed ogłoszeniem niepodległości Kosowa w 2008 r.

Odnosząc się do patronki świątyni prezydent Sedju stwierdził, że Matka Teresa odzwierciedla najszlachetniejsze cechy narodu albańskiego.

Religią dominującą Kosowa jest islam wyznawany przez Albańczyków, Bośniaków, Goranów i Turków. Tamtejsi Serbowie są wyznawcami prawosławia, a około 3% tamtejszych Albańczyków to katolicy (ok. 50 tys. osób). W 2000 r. ustanowiono w Kosowie administraturę apostolską ze stolicą w Prizren. Kieruje nią obecnie bp Dodë Gjergji.

Fatmir Sejdiu urodził się 23 października 1951 r. w Pakashticy k. Podujeva. Z wykształcenia jest prawnikiem, choć w latach 1974-1975 pracował jako dziennikarz. Pracuje także naukowo, jest profesorem prawa na uniwersytecie w Prisztinie. Po śmierci prezydenta Kosowa Ibrahima Rugovy w styczniu 2006 r. został wskazany przez Demokratyczną Ligę Kosowa jako kandydat na jego następcę. Prezydentem Republiki Kosowa został wybrany 10 lutego 2006 r.

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 r. Republika Kosowa została uznana przez kilkadziesiąt państw świata, m.in. przez Polskę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.