Śmierć w obronie Koranu

Afgańczyk został zastrzelony w piątek podczas manifestacji przed bazą NATO w Fajzabadzie, na północy Afganistanu, przeciwko planom spalenia egzemplarzy Koranu przez mały Kościół ewangelikalny w USA - poinformował rzecznik władz prowincji Badachszan.

Jeden Afgańczyk został zastrzelony w piątek podczas manifestacji przed bazą NATO w Fajzabadzie (północ Afganistanu) przeciw planom spalenia egzemplarzy Koranu w USA - powiedział rzecznik władz prowincji Badachszan. Protesty objęły także inne miasta.

Rzecznik dowodzonych przez NATO sił ISAF powiedział w Kabulu, że ISAF wie o protestach w Fajzabadzie i sprawdza informacje o tym incydencie.

Około 10 tys. afgańskich manifestantów wyszło w Fajzabadzie z meczetów po modlitwach kończących ramadan, skandując antyamerykańskie hasła. Mniejsza grupa protestujących zaatakowała tamtejsza bazę NATO, w której stacjonują wojska niemieckie. Właśnie wtedy został zastrzelony jeden z demonstrantów, a kilku odniosło obrażenia.

Demonstracje objęły także stolicę i co najmniej cztery inne prowincje Afganistanu.

Kilkaset osób zgromadziło się w północnej dzielnicy Kabulu, a około dwóch tysięcy przemaszerowało pod budynek rządowy w zachodniej prowincji Farah. Protestowano również w prowincjach Badghis (północny zachód) oraz Ghor i Herat (zachód Afganistanu).

Protesty wywołała zapowiedź pastora Terry'ego Jonesa, który przewodzi liczącemu zaledwie 50 członków Kościołowi Dove World Outreach Center na Florydzie, że w sobotę - rocznicę ataków terrorystycznych na USA z 11 września 2001 roku - spali publicznie około 200 egzemplarzy Koranu.

Jones odwołał w czwartek swój zamiar, ale później oznajmił, że tylko zawiesza akcję palenia Koranu. Wyjaśnił to tym, strona muzułmańska początkowo zgodziła się, by nowe centrum islamskie w Nowym Jorku nie powstało w pobliżu miejsca, gdzie znajdowały się zniszczone w zamachach wieże World Trade Center, jednak później wycofała się z tej umowy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.