Kościół katolicki, Kościoły z Polskiej Rady Ekumenicznej i muzułmanie proszą premiera o większy limit osób w miejscach kultu

Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego proszą premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.

Podkreślają, że "limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. "Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu" - napisali w czwartek sygnatariusze listu do premiera.

Autorzy listu wspomnieli, że "jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię". Poprosili, żeby "podobnie, jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw."- czytamy w tekście.

Podkreślili, że "dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie".

Zwrócili uwagę na potrzebę doprecyzowania istniejących przepisów. "Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje" - zauważyli sygnatariusze listu.

Członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej podziękowali także władzom za zaangażowanie w walkę z pandemią. "Jesteśmy wdzięczni za pracę wszystkich służb, szczególnie medycznych, ale także mundurowych i cywilnych. Rozumiemy także wagę podejmowanych decyzji, które nie są łatwe" - napisali.

Zapewniając o swojej modlitwie wyrazili nadzieję, że "wkrótce zostaną zniesione ograniczenia i nasi wierni będą mogli brać udział w kulcie, tak jak to było przed epidemią".

List podpisali: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzi obecnie siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg