Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al-Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.

Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po 30-dniowym poście, w czasie którego wiernych ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia. Obok Święta Ofiarowania Kurban Bajram, które w tym roku przypadnie na przełomie lipca i sierpnia, jest najważniejszą w roku uroczystością u muzułmanów.

Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Ponieważ rok muzułmański (oparty na fazach Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana też różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.

Z powodu pandemii koronawirusa, od połowy marca zamknięte były dla wiernych meczety i domy modlitw. Jak poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP, w związku z końcem ramadanu i świętem Ramadan Bajram wszystkie meczety, centra i domy modlitwy zarządzane przez Związek, zostają otwarte na czas modlitw piątkowych i świątecznych, ale z obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych w zależności od powierzchni danego obiektu sakralnego.

Szczegóły mają być uzgadniane z przewodniczącymi gmin muzułmańskich lub imamami sprawującym posługę w danych obiekcie.

Świąteczne życzenia przekazał społeczności muzułmańskiej w kraju przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz. "Ostatnie tygodnie były dla każdego z nas, a także dla całej społeczności, okresem niepokoju i próby naszej wiary. Na szczęście, dzięki Bogu, którego opiece zaufaliśmy, już z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Trwajmy w wierze, żyjmy w zgodzie, a każdego dnia będzie towarzyszyło nam błogosławieństwo Wszechmogącego, do którego wszyscy zmierzamy" - napisał Miśkiewicz.

Po okolicznościowych modlitwach wierni spotykają się w Ramadan Bajram w gronie rodzinnym i znajomych. W minionym latach społeczność muzułmańska w Białymstoku organizowała bal tatarski na zakończenie postu; w tym roku takich planów nie ma.

Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP podaje, że należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to polscy Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg