Niemuzułmanie będą mogli spożywać alkohol

Sudan pozwoli niemuzułmanom spożywać alkohol i wzmocni prawa kobiet, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych - poinformował minister sprawiedliwości Nasredin Abdulbari, którego słowa cytuje agencja Reutera.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 3 proc. ludności Sudanu nie jest muzułmanami.

Napoje alkoholowe zostały zakazane w Sudanie w 1983 r., kiedy ówczesny prezydent, dyktator Dżafar Numajry, rozpoczął proces islamizacji kraju, a szariat ogłosił podstawą sudańskiego systemu prawnego.

Rząd tymczasowy, który przejął władzę po obaleniu w zeszłym roku dyktatora Omara al-Baszira, obiecał poprowadzić Sudan do demokracji, położyć kres dyskryminacji i zawrzeć pokój z rebeliantami.

Minister sprawiedliwości powiedział telewizji państwowej, że niemuzułmanie nie będą już karani za picie alkoholu w miejscach prywatnych. Dla muzułmanów zakaz pozostanie. Osoby nieprzestrzegające tego przepisu zgodnie z prawem zazwyczaj są chłostane.

Abdulbari dodał, że Sudan zdekryminalizuje apostazję i zakaże okaleczania żeńskich narządów płciowych, co zwykle polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych dziewcząt i kobiet.

Kobiety nie będą także potrzebowały pozwolenia męskich członków rodziny na podróż z dziećmi.

Wprowadzenie prawa szariatu przez Numajrego było katalizatorem 22-letniej wojny między muzułmańską północą Sudanu a głównie chrześcijańskim południem, która w 2011 r. doprowadziła do odłączenia Sudanu Południowego. Al-Baszir rozszerzył prawo islamskie po objęciu władzy w 1989 r.

Sudańscy chrześcijanie żyją głównie w Chartumie i Górach Nubijskich w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Niektórzy Sudańczycy wyznają również tradycyjne wierzenia afrykańskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama