Dzień modlitw poświęcony islamowi ma służyć przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami i wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli - napisał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP bp Henryk Ciereszko.
XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu".
Według bpa Ciereszki obchody zwracają uwagę na rolę i znaczenie kościołów katolickich i meczetów - miejsc, w których oddawana jest cześć Bogu, odprawiane są modlitwy, a więc przeżywane jest spotkanie z Bogiem.
Tegoroczne obchody XXI Dnia Islamu z racji i obostrzeń sanitarnych odbędą się online.
"Dzień Islamu ma służyć szerzeniu wśród katolików i muzułmanów idei dialogu między katolikami i wyznawcami islamu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów, a także przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan" - zaznaczył bp Ciereszko w przesłaniu z okazji obchodów, przekazanym PAP przez biuro prasowe KEP.
Podkreślił, że inicjatywy tej nie można traktować jako ukłonu w stronę islamu. "Wręcz przeciwnie, to odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu i zbliżeniu, bez lęku o naruszanie tożsamości swej wiary, która tylko może być pogłębiona i umocniona przez otwartość oraz prowadzony dialog z wyznawcami innych religii i światopoglądów" - wyjaśnił hierarcha.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów i Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski.
Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?