Prezes Światowego Kongresu Żydów wyraził uznanie dla gestu papieża

Prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder wyraził uznanie dla papieża Franciszka, który w sobotę odwiedził w domu w Rzymie ocalałą z Holokaustu, urodzoną na Węgrzech pisarkę, poetkę i reżyserkę Edith Bruck. Kongres nazwał tę wizytę "bezprecedensową".

W oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Światowego Kongresu Żydów przytoczono słowa, jakie papież skierował do byłej więźniarki Auschwitz i innych niemieckich obozów : "Przyszedłem podziękować Pani za świadectwo i oddać hołd narodowi-męczennikowi szaleństwa nazistowskiego populizmu".

Komentując to wydarzenie prezes Kongresu oświadczył: "Jestem głęboko wdzięczny papieżowi Franciszkowi za jego ogromne współczucie wyrażone wizytą u Edith Bruck, która ocalała z grozy kilku nazistowskich obozów koncentracyjnych, straciła rodzinę zamordowaną podczas Holokaustu i z odwagą podzieliła się swą historią".

"Papież okazał szczere oddanie zarówno poprzez osobistą życzliwość dla doświadczeń innych, jak i pilną potrzebę dalszego kierowania uwagi na nieludzkie okrucieństwa ludobójstwa, w tym Holokaustu. W czasie, gdy neonazizm, antysemityzm i inne bigoterie odradzają się w wielu częściach świata, moralna uczciwość i poczucie historii papieża Franciszka wyznacza standardy dla innych religijnych, politycznych i społecznych przywódców" - podkreślił Ronald S. Lauder.

Wyraził również wdzięczność Edith Bruck za odwagę, za jaką opowiada o swej traumie i za to, że poświęciła życie na przekazywanie prawdy w Holokauście.

Zaznaczył, że świadectwa ocalałych z Zagłady są bezcenne.

"Nasze zrozumienie tego, co najgorsze w człowieczeństwie, zawdzięczamy osobom, które zaangażowały się, by głosić świadectwo tego, co wycierpiały. Poprzez to zrozumienie modlimy się, by to zło nigdy już się nie powtórzyło" - dodał prezes Światowego Kongresu Żydów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg