Francja: Szef MSW polecił wzmocnić ochronę kościołów, synagog i meczetów przed świętami

W obliczu zagrożenia terrorystycznego w związku ze zbliżającymi się świętami religijnymi minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin w piśmie do prefektów i policji zlecił wzmocnienie ochrony kościołów, synagog i meczetów.

Szef MSW zaleca nadzór nad miejscami kultu w czasie chrześcijańskich świąt Niedzieli Palmowej i Wielkanocy, żydowskiego święta Paschy oraz obchodzonego przez muzułmanów ramadanu, od 13 kwietnia do 12 maja - informuje w piątek dziennik "Le Figaro".

"Utrzymywanie się zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju wymaga zachowania dużej czujności na poziomie ogólnym oraz w przypadku miejsc o wysokim zagrożeniu" - napisał Darmanin.

W przypadku kościołów i synagog minister radzi prefektom, aby zadbali o "ograniczenie liczby wejść do miejsc kultu", zwrócili "szczególną uwagę na pojazdy" zaparkowane w pobliżu i wzmocnili obecność policji w godzinach przyjazdu i odjazdu wiernych.

W przypadku ramadanu minister zaleca wzmożoną czujność po zachodzie słońca, gdy muzułmanie przerywają post. Według niego wieczorem zagrożenie zwielokrotni się poprzez tworzenie się dużych zgromadzeń ludzi na drogach publicznych i wokół meczetów. Darmanin uczulił służby również na obchody święta Id al-Fitr, które wyznacza koniec muzułmańskiego święta przypadającego w tym roku na 12 maja.

Zalecenia dotyczą służb, policji oraz żołnierzy operacji Sentinel, rozmieszczonych w różnych miejscach kraju od czasu ataków terrorystycznych w 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»