Z okazji rozpoczęcia ramadanu patriarcha Kościoła chaldejskiego wzywa irackich muzułmanów do konkretnych gestów braterstwa, w tym do korekty oficjalnych podręczników szkolnych, które przedstawiają chrześcijan w złym i nieprawdziwym świetle.
Do naszych braci i sióstr muzułmanów kieruję szczere życzenia i błogosławieństwo, prosząc wszechmogącego Boga, aby pobłogosławił ich post i dał im cieszyć się zdrowiem i bezpieczeństwem, a także, aby uchronił ich wraz z całą ludzkością od niebezpieczeństwa pandemii Covid-19 – napisał na wstępie kard. Louis Sako. Życzy on zarazem, by ten okres postu, modlitwy i jałmużny stał się okazją do pogłębienia więzi braterstwa, przyjaźni i wzajemnego szacunku, do czego zachęcał Papież Franciszek podczas niedawnej wizyty w Iraku.
Patriarcha Sako przypomina w tym kontekście, że podręczniki obowiązujące w irackich szkołach publicznych nadal zawierają błędne i niedopuszczalne treści na temat chrześcijan. Nazywają ich niewiernymi, politeistami czy błądzącymi. Patriarcha apeluje zatem, by zerwać z tą praktyką i nazywać chrześcijan „ludźmi księgi”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…