Meczet w Bohonikach można zwiedzać, choć trwa tam remont

Mimo, że w zabytkowym, drewnianym meczecie w Bohonikach (Podlaskie) trwa remont, to jest on otwarty dla turystów - zapewniają władze Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach. Prace mają potrwać kilka miesięcy.

Meczet w Bohonikach jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce, pochodzi z XIX wieku. Nosi tytuł Pomnika Historii. Jest jedną z dwóch drewnianych zabytkowych świątyni muzułmańskich w Polsce. Drugi meczet znajduje się również w Podlaskiem, w Kruszynianach.

Jak poinformował w mediach społecznościowych przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz, mimo remontu, meczet jest czynny i zachęcał do zwiedzania go.

Szczęsnowicz mówił wcześniej PAP, że budynek jest drewniany, raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych elementów. Prace w tym roku będą prowadzone na zewnątrz budynków. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. wymiana desek na jednej ze ścian meczetu, a także oczyszczenie i malowanie desek na pozostałych, wymiana ganku wejściowego. Konserwację i odgrzybianie ma przejść także gontowy dach zabytkowego budynku, który kilka lat temu był wymieniany.

Prace rozpoczęły się w czerwcu i mają potrwać kilka miesięcy. Gmina na renowację meczetu pozyskała pieniądze z Lokalnej Grupy Działania "Szlak Tatarski", która dysponuje środkami pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Jak poinformował Szczęsnowicz, szacowany koszt remontu to ponad 90 tys. zł.

Bohoniki od 2019 roku, decyzją ministerstwa kultury, są parkiem kulturowym. To forma ochrony kulturowej tatarskiej wsi, która ma także podnieść atrakcyjność turystyczną tego miejsca. W Bohonikach, obok meczetu znajduje się też zabytkowy mizar, czyli muzułmański cmentarz a także Dom Pielgrzyma.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Dwie najważniejsze organizacje działające w środowisku tatarskim to Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów RP. (PAP)

autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

«« | « | 1 | » | »»