Choinki zbyt prowokujące?

Burmistrz Nazaretu Górnego (Illit) nie zgodził się, by na ulicach i placach miasta pojawiły się choinki, gdyż uznał, że ten symbol Bożego Narodzenia jest zbyt prowokujący.

W położonym u stóp góry Tabor mieście znajduje się znaczące skupisko arabskich chrześcijan. Burmistrz Shimon Gapso odrzucając ich prośbę, by w dzielnicach arabskich pojawiły się bożonarodzeniowe choinki, podkreślił, że Nazaret Illit to miasto żydowskie.

„Nie stanie się to w tym roku, ani w następnym, dopóki ja będę burmistrzem” – podkreślił w rozmowie z agencją AFP. Decyzja ta wzburzyła arabskich mieszkańców Nazaretu Górnego.

Shukri Awawdeh, muzułmański radny miejski, przyznaje, że nie rozumie tej decyzji. „Mówiliśmy mu, że dekorowanie drzewka jest zwykłym okazywaniem szczęścia i radości z innymi ludźmi w mieście. Tutejsi żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyją w zgodzie, ale gdy burmistrz robi coś takiego, to nie czyni spraw lepszymi” – dodał.

Miasto Nazaret Illit jest położone w Dolnej Galilei, około 4 km na zachód od Góry Tabor. Liczy około 40 tys. mieszkańców. Według danych izraelskiego urzędu statystycznego z 2001 roku 91 proc. zamieszkałych tu ludzi to Żydzi. Spośród 9-procentowej mniejszości arabskiej 6,7 proc. stanowią chrześcijanie i 2,3 proc. muzułmanie.

«« | « | 1 | » | »»