W Watykanie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty i konferencje pt. „Symbole, mity i sens religijny u człowieka od jego początków”, zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk.
Celem spotkania jest skupienie uwagi naukowców na „neuronalnej” specyfice rodzaju ludzkiego, która pozwoliła mu osiągnąć wyższy poziom świadomości od swoich poprzedników oraz jej roli w realizacji potrzeb religijnych. Spotkanie obejmie wprowadzenie w chronologię genezy rodzaju ludzkiego znanego dzisiaj oraz cztery sesje: archelogiczną, etnologiczną, biologiczną i filozoficzną.
Pierwsza, poświęcona archeologii, będzie omówieniem przedmiotów i znaków zebranych z prehistorycznych miejsc, przedstawiających narodziny symbolu i myślenia w kategoriach sacrum. Sesja etnologiczna skupi się na różnorodności mitów, które rozwinęły się wśród 100 miliardów ludzi, którzy zamieszkiwali świat od czasów prehistorycznych i w ciągu 3 milionów lat ich historii.
Sesja biologiczna będzie dotyczyła zastosowania do człowieka wiedzy o ewolucyjnej historii życia i późniejszej interpretacji poznawczych, technicznych, intelektualnych, duchowych, estetycznych i etycznych aspektów rodzaju ludzkiego.
Intencją sesji filozoficznej jest zdefiniowanie znaczenia „sensu religijnego”. Zebrani na sympozjum filozofowie i teologowie zaproponują, na podstawie wniosków z pierwszych trzech sesji, racjonalną definicję tej cechy człowieka, oraz przyjrzą się duchowemu przekonaniu o jego zmyśle religijnym.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?