Społeczność muzułmańska w Kamerunie rozpoczęła 17 kwietnia tydzień modlitw o pokój. Modlitwy o pokój będą odmawiane we wszystkich meczetach w Kamerunie do końca Ramadanu.
Modlitwa o pokój została zorganizowana przez Radę Imamów i Dostojników Muzułmańskich Kamerunu. Koordynator rady, Moussa Oumarou, wskazuje, żę "kraj będzie się rozwijał, jeśli jego dzieci przyjmą pokój i zakończą trwające konflikty".
Modlitwy na zakończenie Ramadanu to odpowiedź na szerzący się w kraju terroryzm, wzrost przestępczości i starcia na tle separatystycznym, na anglojęzycznym zachodzie, wskutek których, w minionym miesiącu zginęły dziesiątki osób.
Wg danych armii Kamerunu, przywoływanych przez serwis VOA, co najmniej 35 osób zginęło w ciągu trzech tygodni walk między wojskami rządowymi a separatystami, a 15 cywilów zginęło w rosnącej fali przestępczości.
W modlitwach o pokój z muzułmanami łączą się również chrześcijanie. Cytowany przez serwis, Claude Abe, wykładowca socjologii na Katolickim Uniwersytecie Afryki Środkowej w Jaunde, przyznaje, że będąc chrześcijaninem przyłącza się do muzułmanów w modlitwie, ponieważ "życie ludzkie, które było święte i cenne w Kamerunie, podobnie jak w innych tradycyjnych społeczeństwach afrykańskich, jest dziś trywializowane".
Do wzrostu przemocy i barbarzyństwa w całym Kamerunie przyczynia się frustracja, bezrobocie, nietolerancja religijna i ubóstwo.
Niedawno w mieście Nnaga Eboko znaleziono zwłoki sześcioosobowej rodziny. Wszystkie ofiary miały rany zadane maczetami.
Sitan Mohammadou Kongyuy, lider muzułmanów z miejścowości Nkolmesseng, wskazuje, iż Kamerun stoi przed wieloma wyzwaniami, jeśli chodzi o pokój. Wyzwaniami pozostają przenikające na teren kraju działania Boko Haram, rebelianci na granicy z Republiką Afryki Środkowej i separatyści w północno-zachodnich i południowo-zachodnich regionach Kamerunu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…