Nuncjusz w Pakistanie: chrześcijanie wciąż nie mają stabilności prawnej

Pakistan to drugi po Indonezji najliczniejszy kraj muzułmański na świecie.

Głównym problemem Kościoła katolickiego w Pakistanie jest to, że podobnie jak inne wyznania chrześcijańskie brak mu pełnej stabilności prawnej – uważa nowy nuncjusz apostolski w tym kraju. Podkreśla on przy tym, że również chrześcijanie są obywatelami Pakistanu, synami tego kraju i muszą żyć w pokoju i bezpieczeństwie prawnym.

Rozmawiając z agencją Sir abp Germano Penemote przyznał, że dążąc do osiągnięcia tego celu stawia na dialog z władzami i dialog międzyreligijny. Odbył już pierwszą rozmowę z prezydentem, który, jak zauważył, okazał się człowiekiem otwartym i chętnym do współpracy, oraz z dwoma ważnymi imamami w Lahore i Islamabadzie. Stopniowo chce odwiedzić cały kraj, przyznając zarazem, że nie udało się mu jeszcze złożyć wizyty w Jaranwali, gdzie w sierpniu doszło do ostrych antychrześcijańskich zamieszek.

„Każdy jest tu obywatelem Pakistanu i każdy ma takie same prawa. Staramy się pracować na rzecz harmonii i pokoju oraz silniejszego dialogu międzyreligijnego” – dodał papieski dyplomata. Podkreślił, że wierzy, iż właśnie w ten sposób uda mu się przezwyciężyć istniejące problemy. Zalicza do nich również kontrowersyjne prawo o bluźnierstwie, które często jest wykorzystywane przeciw chrześcijanom i innym mniejszościom religijnym.

Pakistan to drugi po Indonezji najliczniejszy kraj muzułmański na świecie. Liczy w sumie 224 mln obywateli. Dane dotyczące chrześcijan są niejasne i wahają się od 1,6 do 2 proc. populacji. Inne szacunki mówią, że wyznawców Chrystusa jest w tym kraju 2,5 mln.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg