W bazylice Mariackiej w sobotę wieczorem 13 stycznia w intencji tragicznie zmarłego 5 lat temu prezydenta Gdańska modlili się przedstawiciele religii monoteistycznych.
W Koronie Gdańska, jak nazywana jest bazylika Mariacka, zgromadziły się tłumy gdańszczan i gości z całego kraju, którzy chcieli we wspólnej modlitwie oddać cześć śp. Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu w 2019 roku. Wcześniej w okolicach Katowni, gdzie doszło do ataku na prezydenta, odbył się wiec z udziałem władz państwowych, miejskich i rodziny. Jego uczestnicy udali się następnie do gdańskiej świątyni, by tam kontynuować wieczór pamięci.
Przy grobie P. Adamowicza, znajdującym się przy kaplicy św. Marcina, w której od wieków modlili się rajcy miejscy, wartę zaciągnęli wojskowi i strażnicy miejscy. Tam też odbyła się, jak co roku, modlitwa wiernych i duchownych różnych religii. Modlitwy odmówili: ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii, ks. kan. Dariusz Ławik, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu w archidiecezji gdańskiej, ks. Gabriel Masalski z prawosławnej parafii św. Mikołaja w Gdańsku, pastor Grzegorz Fryda z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Rafał Michalak z polskokatolickiej parafii Bożego Ciała w Gdańsku, imam Ahmed Anadani z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, imam Hani Hraish ze Stowarzyszenia "Gdańskie Centrum Kultury Muzułmańskiej", ks. prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński z parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku, wielebna Elizabeth Turek, pastor Kościoła anglikańskiego w Gdańsku, i wielebny Tomasz Ropiejko, pastor Kościoła zielonoświątkowego ze zboru w Gdańsku.
Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miejsca ks. Bradtke. - Od 5 lat spotykamy się przy grobie prezydenta Gdańska. Przedstawiciele różnych religii i wyznań chrześcijańskich funkcjonujących w Gdańsku stają razem do modlitwy. Wszyscy przybywamy do bazyliki, gdzie znajdują się prochy P. Adamowicza, z autentycznej potrzeby serca. Niech dobry i miłosierny Bóg spojrzy na nas i wysłucha naszych modlitw - mówił proboszcz bazyliki Mariackiej.
Po nim modlitwy w intencji P. Adamowicza odmówili pozostali duchowni - każdy w swoim obrządku i w językach liturgicznych. Na zakończenie zgromadzonych pobłogosławił ks. Bradtke.
Następnie, przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez Cappellę Gedanensis, przy grobie prezydenta Gdańska złożono kwiaty i wieńce. Andrzej Kowalczys, radny miejski, złożył z kolei kilkumetrową flagę Gdańska.
Po modlitwie w bazylice rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne z udziałem znanych polskich artystów, poświęcone zmarłemu.
13 stycznia 2019 r. przed godz. 20 na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w centrum Gdańska P. Adamowicz wygłosił uroczyste przemówienie. Kilka minut później został ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca. 14 stycznia 2019 r. lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie P. Adamowicz przechodził kilkugodzinną operację, poinformowali o jego śmierci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?