Turcja: kolejny kościół zostanie przekształcony w meczet

Władze Turcji kontynuują prace nad przebudową na meczet kolejnego ważnego bizantyjskiego kościoła Chora w Stambule i planują udostępnić go muzułmańskim wiernym 23 lutego - podał we wtorek dziennik "Yeni Safak"

Plan przebudowy kościoła, który przez prawie 80 lat pełni funkcję muzeum, sięga 2020 roku, kiedy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał dekret, który przewidywał również przekształcenie w meczet ówczesnego muzeum Hagia Sophia.

Chociaż Hagia Sophia została przemianowana na meczet w lipcu tego samego roku, projekt dotyczący kościoła Chora został wstrzymany, aby można było przeprowadzić prace konserwatorskie.

Kościół Chora, czyli Kościół Najświętszego Zbawiciela, to kolejny charakterystyczny zabytek, wpisany na listę arcydzieł Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Został zbudowany na początku IV wieku jako część kompleksu klasztornego. Był pierwszym splądrowanym kościołem po podbiciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. i przekształconym w meczet za panowania sułtana Bajazyda II na początku XVI wieku, kiedy zmieniono jego nazwę na Kariye Camii, a do budowli dodano minaret.

Budynek został przekształcony w muzeum przez tureckie władze w 1945 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg