Mekka: świątynia Al Kaaba otrzymała nową szatę z 1,3 tony złotego brokatu

Centralne sanktuarium islamu Al Kaaba w Mekce otrzymała nową ozdobę. Jak podała saudyjska gazeta „Arab News”, w niedzielę około 200 rzemieślników i techników zamocowało draperię z brokatu o wysokości 14 metrów i wadze 1350 kilogramów. Jako element dekoracyjny w jedwabną tkaninę wpleciono 120 kilogramów złotej nici i 100 kilogramów srebra, aby stworzyć ozdoby i napisy, które w sumie ważą tonę.

Tak zwana kiswa (szata lub ubranie) ma chronić Al Kaabę w kształcie sześcianu przed zanieczyszczeniem i zniszczeniem przez pielgrzymów. Ze względu na ikoniczne projekty i jakość materiałów użytych do jej stworzenia, kiswa jest uważana za jeden z najświętszych obiektów islamskiej sztuki, rytuału i kultu. Jest tradycyjnie odnawiana co roku na początku wielkiej pielgrzymki hadż.  Władze świętych miejsc w Mekce i Medynie ogłosiły w zeszłym roku, że powinno to nastąpić w islamski Nowy Rok - pierwszy dzień muharrama, pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. W tym roku przypadło to w niedzielę 7 lipca.  

Hadż -  pielgrzymka do Mekki - jest obowiązkiem każdego muzułmanina, stanowiącym jeden z pięciu filarów wiary. Przynajmniej raz w swoim życiu powinien on udać się do Mekki, gdzie znajduje się sanktuarium Al Kaaba i obejść je siedem razy w kierunku odwrotnym do kierunku wskazówek zegara. W kierunku Al Kaaby na co dzień modlą się wyznawcy islamu na całym świecie niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg