Centralne sanktuarium islamu Al Kaaba w Mekce otrzymała nową ozdobę. Jak podała saudyjska gazeta „Arab News”, w niedzielę około 200 rzemieślników i techników zamocowało draperię z brokatu o wysokości 14 metrów i wadze 1350 kilogramów. Jako element dekoracyjny w jedwabną tkaninę wpleciono 120 kilogramów złotej nici i 100 kilogramów srebra, aby stworzyć ozdoby i napisy, które w sumie ważą tonę.
Tak zwana kiswa (szata lub ubranie) ma chronić Al Kaabę w kształcie sześcianu przed zanieczyszczeniem i zniszczeniem przez pielgrzymów. Ze względu na ikoniczne projekty i jakość materiałów użytych do jej stworzenia, kiswa jest uważana za jeden z najświętszych obiektów islamskiej sztuki, rytuału i kultu. Jest tradycyjnie odnawiana co roku na początku wielkiej pielgrzymki hadż. Władze świętych miejsc w Mekce i Medynie ogłosiły w zeszłym roku, że powinno to nastąpić w islamski Nowy Rok - pierwszy dzień muharrama, pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. W tym roku przypadło to w niedzielę 7 lipca.
Hadż - pielgrzymka do Mekki - jest obowiązkiem każdego muzułmanina, stanowiącym jeden z pięciu filarów wiary. Przynajmniej raz w swoim życiu powinien on udać się do Mekki, gdzie znajduje się sanktuarium Al Kaaba i obejść je siedem razy w kierunku odwrotnym do kierunku wskazówek zegara. W kierunku Al Kaaby na co dzień modlą się wyznawcy islamu na całym świecie niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…