Blair: Konieczna wrażliwość na sprawy religijne

O wyzwaniach religijnych XXI w. i zagrożeniach związanych z laicyzacją Europy można przeczytać w wywiadzie, jakiego udzielił Tony Blair nowemu włoskiemu portalowi internetowemu Vatican Insider.

Według byłego premiera Wielkiej Brytanii nie można zgodzić się z opinią licznych „oświeconych” myślicieli, którzy uważają, że religia jest dziś zjawiskiem wymierającym, wypartym przez racjonalizm naukowy. Jak stwierdza Blair, powołując się na dane założonej przez siebie Fundacji Wiary (Faith Foundation), świat staje się dziś bardziej religijny. Smutnym wyjątkiem od tej reguły jest Europa, „która coraz bardziej zamyka się na wartości duchowe i religijne”. Według Blaira zjawiskiem, które budzi największy niepokój, jest ograniczanie prawa do wolności religijnej. Tymczasem „każda religia ma prawo do wyrażania w sposób publiczny swoich kluczowych wartości”. Kiedy pojawia się konflikt interesów między wartościami religijnymi i państwowymi, należy dostosować prawo cywilne, tak by uwzględniało wartości religijne – uważa Tony Blair.

Mówiąc o religii, były szef brytyjskiego rządu ma na myśli nie tylko chrześcijaństwo. Przywódcy polityczni powinni brać pod uwagę wpływ wszystkich religii na przemiany kulturowe, zwłaszcza jeśli chodzi o dialog z islamem. „11 września [zamach na World Trade Center z 2001 r. – red.] był ostrzeżeniem dla nas wszystkich, do czego może doprowadzić niewłaściwa wizja religii, która zdominuje pewną grupę ludzi – stwierdza Blair. – Jest więc konieczne, aby wszyscy ludzie dobrej woli podjęli działania na rzecz zwalczania ekstremizmu”. W tym względzie brytyjski laburzysta widzi ważne zadanie dla polityków: „Klasa rządząca, która nie bierze pod uwagę kwestii religijnych, nie może rządzić w XXI wieku” – uważa Tony Blair.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • jANA
    04.07.2011 19:52
    Czy on jest schizofrenikiem? Przecież za rządów Balira weszły te wszystkie skandaliczne ustawy narzucające obowiązek honorowania homoseksualistów instytucjom religijnym.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.