Około 30 tys. chasydzkich pielgrzymów ma przybyć na grób cadyka w Humaniu. Od kilku dni w mieście wzmocniono środki bezpieczeństwa.
Władze ukraińskie spodziewają się, że nawet 30 tys. chasydzkich pielgrzymów z Izraela odwiedzi Humań w obwodzie czerkaskim, w środkowej części Ukrainy, w święto Rosz Haszana, czyli żydowski Nowy Rok. Od kilku dni w mieście wzmocniono środki bezpieczeństwa.
Chasydzi z całego świata pielgrzymują do Humania, by modlić się przy grobie cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Rosz Haszana będzie obchodzona w tym roku od 2 do 4 października.
Ukraińskie służby migracyjne szacują, że do soboty do miasta dotarło już około 5 tys. pielgrzymów. Na ulicach Humania widać więcej patroli ukraińskiej służb, a także funkcjonariuszy policji przybyłych z Izraela.
Przed sześcioma dniami wprowadzono specjalny system monitorowania wjazdu i wyjazdu z miasta, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas uroczystości. Do grobu cadyka wstęp mają jedyni mieszkańcy okolicznych domów oraz chasydzi, którym wydawane są specjalne przepustki. W Humaniu, podobnie jak w wielu miastach Ukrainy, obowiązuje godzina policyjna, co ogranicza aktywność osób przybyłych z Izraela.
W związku z zamknięciem ukraińskiej przestrzeni powietrznej dla lotów pasażerskich od lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się pełnowymiarowa wojna z Rosją, pielgrzymi przybywają do Humania drogą lądową z sąsiednich państw, w tym z Polski.
W połowie września ambasada Ukrainy w Tel Awiwie ostrzegła chasydów przed pielgrzymowaniem do Humania. W 2023 roku, pomimo ostrzeżeń, do tego miasta przybyło ponad 35 tys. osób z Izraela.
Z Humania Marta Zabłocka
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…