Horyzontem wojny jest pokój

Pod takim hasłem spotkają się chrześcijanie i Żydzi w ramach unikalnej w skali światowej inicjatywy „Wspólna Radość Tory”, na którą zaprasza Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Wydarzenie odbywa się w niedzielę po święcie Simchat Tora – Radość Tory, czyli w tym roku w 27 października o 18.00, w warszawskim kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym.

Spotkania w duchu modlitwy wokół Biblii odbywają się od 1992 r., w tym roku więc wspólne świętowanie odbędzie się już po raz trzydziesty drugi.

– W tym roku pragniemy proklamować wspólną „radość Tory” z udziałem i Żydów, i chrześcijan, w katolickim kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie. Jest to bezprecedensowa – w skali światowej – uroczystość stworzona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, aby wspólnie celebrować słowo Boże nazywane przez naszych żydowskich partnerów dialogu, Torą. Zarówno Żydzi jak i chrześcijanie celebrują, studiują i inspirują się tymi tekstami, aby tam znaleźć siłę i wskazówki jak budować ten świat według Bożych zasad, tak aby był światem pokoju, miłości i sprawiedliwości. W tym roku wybraliśmy temat „Horyzontem wojny jest pokój”, bo w tak trudnej sytuacji, która panuje w tak wielu miejscach na świecie, a szczególnie w Ziemi Świętej, musimy szukać źródeł nadziei, które pchną do działania na rzecz pokoju – mówi w rozmowie z KAI s. dr Katarzyna Kowalska NDS, współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Program spotkania od lat realizowany jest według podobnego schematu – po wprowadzeniach gospodarza miejsca, ks. Grzegorza Michalczyka, a także współprzewodniczących Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – prof. Stanisława Krajewskiego i s. Katarzyny Kowalskiej, będzie miało miejsce wspólne śpiewanie Psalmów.

Następnie po hebrajsku i polsku odczytany zostanie fragment Tory (Rdz 14), do którego komentarze wygłoszą ze strony żydowskiej Stanisław Krajewski (profesor filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990), a ze strony chrześcijańskiej ks. Ewa Józwiak (duchowna Kościoła ewangelicko-reformowanego, działaczka ekumeniczna, teolożka, dziennikarka i redaktorka).

Następnie, wyjątkowo zamiast tradycyjnego świadectwa zaangażowania w dialog, nastąpi Upamiętnienie Alexa Dancyga, Człowieka Pojednania. Wspomnieniami podzielą się Karolina Przewrocka-Aderet, ks. Wiesław Dawidowski, OSA i Agnieszka Kocur-Smoleń. Gościem specjalnym będzie Yuval Dancyg, syn Alexa Dancyga. 

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube warszawskiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych: https://www.youtube.com/channel/UCyeTWsMTEBPg_i1_Ua0HiFg

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg