Na wystawie w Watykanie prezentuje się wiele szopek z całego świata, ale jedna z nich wywołała szczególne poruszenie. Przedstawia ona między innymi Dzieciątko Jezus na czarno-białej palestyńskiej chuście, tzw. kefiji nazywanej też arafatką.
Główny rabin Genui, Giuseppe Momigliano, skrytykował to przedstawienie jako „palestynizację” żydowskiego Jezusa, donosi hebrajski portal „Moked.it”. Według wiceprzewodniczącego Unii Włoskich Wspólnot Żydowskich” UCEI, nie jest to nic nowego w kręgach kościelnych, ale jest „szczególnie niepokojące”, ponieważ patronuje temu papież.
Rabin Momigliano nazwał przedstawienie Jezusa z kufiją „kolejnym krokiem w kierunku pozbawienia jego postaci historycznej tożsamości”, szkodzi to dialogowi i nie zwalcza antysemityzmu. Według rabina, papież Franciszek szkodzi relacjom z judaizmem poprzez takie wyraźne i symboliczne działania. Jako pierwsza doniosła o tym włoska gazeta „Il Messaggero”. Watykan nie skomentował zarzutów.
Szopka betlejemska
Szopka znajdująca się na wystawie pod kolumnadą Berniniego w Watykanie pochodzi z Betlejem, miejsca narodzin Jezusa i została zaprezentowana papieżowi w ubiegłą sobotę między innymi przez palestyńskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej, Issę Kassissieha. W swoim przemówieniu wskazując, że wszystkie szopki niosą przesłanie pokoju i miłości, które zostawił Jezus, Franciszek wspominał osoby cierpiące w wyniku wojen. „Ze łzami w oczach wznosimy naszą modlitwę o pokój. Nigdy więcej wojen, nigdy więcej przemocy! Niech zapanuje pokój na całym świecie i dla wszystkich ludzi, których Bóg miłuje!“ - apelował Ojciec Święty.
Według francuskiej gazety „La Croix”, żłóbek nie był pierwotnie pokryty kefiją. Przedstawiciel palestyńskiej delegacji udrapował go na krótko przed przybyciem papieża. Opublikowane przez Watykan zdjęcia przedstawiające Franciszka spoglądającego na szopkę spotkały się z krytyką w internecie. Inne głosy wskazywały, że szopka jest częścią palestyńskiej tradycji i jest jedynie politycznie obciążona konfliktem izraelsko-palestyńskim.
Msza św. w intencji pokoju
Franciszkanin o. Ibrahim Faltas, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej poinformował w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR, że ambasador Kassissieh i szef Prezydenckiego Komitetu ds. Kościołów w Palestynie Ramzi Khoury poprosili go, aby po spotkaniu odprawił z nimi Mszę św. w intencji pokoju. “Podczas Eucharystii w Grotach Watykańskich przypomniał o głębokiej więzi między papieżami a Ziemią Świętą”, powiedział pochodzący z Egiptu zakonnik.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?