Religie mogą pozytywnie zmieniać świat

Wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi poświęcono 25 lipca w Jerozolimie forum międzyreligijne.

Odbyło się ono w American Colony Hotel we wschodniej części miasta. Udział wzięli członkowie Rady Instytucji Religijnych Ziemi Świętej, w której reprezentowany jest główny rabinat Izraela, palestyńskie ministerstwo ds. wyznań oraz zgromadzenie zwierzchników Kościołów chrześcijańskich Ziemi Świętej. Forum zorganizował nowopowstały Międzyreligijny Ośrodek na rzecz Rozwoju Bezpiecznego dla Środowiska (Interfaith Center for Sustainable Development). Jak powiedział jego dyrektor, rabin Yonatan Neril, inicjatywa dowodzi, że religie mogą być siłą pozytywnie zmieniającą świat. Uczestnicy wysłuchali relacji przedstawicieli każdej z trzech religii.

Judaizm reprezentował znany na polu dialogu międzyreligijnego rabin David Rosen, który przypomniał, że według Biblii Bóg powierzył człowiekowi ziemię nie tylko, by ją uprawiał, ale też strzegł. Zwrócił on też uwagę, że odpowiedzialności za przyszłe pokolenia wymagają wszystkie trzy religie monoteistyczne.

Przedstawiciel islamu, palestyński wiceminister ds. wyznań Haj Salah Zuheika, mówił o aktualnych zagrożeniach środowiska naturalnego na Bliskim Wschodzie.

W imieniu wyznawców Chrystusa wystąpił biskup pomocniczy jerozolimskiego patriarchatu łacińskiego William Shomali. Stwierdził, że ekologiczna współpraca ludzi różnych religii jest konieczna, bo zanieczyszczenie środowiska grozi w równej mierze muzułmanom, chrześcijanom i żydom. Przytoczył wybrane przez Benedykta XVI ubiegłoroczne hasło Światowego Dnia Pokoju: „Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia”. Mówił też o katastrofalnej sytuacji w strefie Gazy, zwłaszcza o zanieczyszczeniu wybrzeża. Jego zdaniem również Izrael, choć tak dobrze wyposażony wojskowo, nie jest przygotowany na klęski żywiołowe, co wykazały niedawne pożary w Hajfie. Przemysł zbrojeniowy to jedna z głównych przeszkód w respektowaniu środowiska – uważa bp Shomali.

Na jerozolimskim forum ekologicznym przedstawiono też dalsze projekty Międzyreligijnego Ośrodka na rzecz Rozwoju Bezpiecznego dla Środowiska. Jednym z nich jest zorganizowanie w Nowym Jorku przed przyszłoroczną sesją ogólną ONZ forum o ochronie środowiska z udziałem przedstawicieli nie tylko trzech religii monoteistycznych, ale także hinduistów i buddystów. Inne plany ośrodka dotyczą przygotowywania przyszłych duchownych i nauczycieli religii do podejmowania kwestii ekologicznych.

«« | « | 1 | » | »»
  • carroll
    26.07.2011 21:18
    Temat co prawda ekologiczny...ale tytuł... kojarzy mi się raczej z zapytaniem :) czy islam pozytywnie zmieni świat ? ... sory za taką dygresję...dygresją pod wpływem ostatnich wydarzeń :( norweskich... a raczej "mistycznych" zachowań norwega...

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.