Ramadan: Wyżej mieszkasz, dłużej pościsz

W czasie trwającego obecnie ramadanu muzułmanie, mieszkający w najwyższym budynku świata – Burdż Chalifa w Dubaju, muszą pościć o 2-3 minuty dłużej niż ich współwyznawcy z niższych gmachów. Oznajmili to tamtejszym wiernym miejscowi teologowie.

Jeden z nich – Ahmad Abdul al-Haddad powiedział brytyjskiej agencji Reuthera, że osoby mieszkające na wysokości np. 600 czy 700 m będą widzieć Słońce nieco dłużej niż ludzie na ziemi, tymczasem post w danym dniu kończy się wtedy, gdy panuje całkowity zmrok. Inny duchowny dubajski – Muhammad al-Kubaisi wyjaśnił, że począwszy od 80. piętra post powinien trwać o 2 minuty dłużej, a od 150. piętra – o 3 minuty.

Według historyków, podobne decyzje w prawie islamskim podejmowano już wcześniej i dotyczyły one mieszkańców rejonów górskich, którzy również mieli obowiązek pościć kilka minut dłużej niż mieszkańcy nizin.

Burdż Chalifa, czyli Wieża Chalify [lub Kalifa] jest wieżowcem w Dubaju (stolicy emiratu o tej samej nazwie, wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich), mającym wysokość 828 metrów i liczącym 163 piętra użytkowe. Wzniesiono go w latach 2004-09 za półtora miliarda dolarów, a budynek otwarto oficjalnie 4 stycznia 2010 r. Jest to obecnie najwyższy użytkowy gmach na świecie. Na jego 124. piętrze umieszczono taras widokowy (również najwyżej położony na świecie), a na piętrach 158. i 76. znajdują się najwyżej na świecie wzniesione meczety i basen.

«« | « | 1 | » | »»