W czasie trwającego obecnie ramadanu muzułmanie, mieszkający w najwyższym budynku świata – Burdż Chalifa w Dubaju, muszą pościć o 2-3 minuty dłużej niż ich współwyznawcy z niższych gmachów. Oznajmili to tamtejszym wiernym miejscowi teologowie.
Jeden z nich – Ahmad Abdul al-Haddad powiedział brytyjskiej agencji Reuthera, że osoby mieszkające na wysokości np. 600 czy 700 m będą widzieć Słońce nieco dłużej niż ludzie na ziemi, tymczasem post w danym dniu kończy się wtedy, gdy panuje całkowity zmrok. Inny duchowny dubajski – Muhammad al-Kubaisi wyjaśnił, że począwszy od 80. piętra post powinien trwać o 2 minuty dłużej, a od 150. piętra – o 3 minuty.
Według historyków, podobne decyzje w prawie islamskim podejmowano już wcześniej i dotyczyły one mieszkańców rejonów górskich, którzy również mieli obowiązek pościć kilka minut dłużej niż mieszkańcy nizin.
Burdż Chalifa, czyli Wieża Chalify [lub Kalifa] jest wieżowcem w Dubaju (stolicy emiratu o tej samej nazwie, wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich), mającym wysokość 828 metrów i liczącym 163 piętra użytkowe. Wzniesiono go w latach 2004-09 za półtora miliarda dolarów, a budynek otwarto oficjalnie 4 stycznia 2010 r. Jest to obecnie najwyższy użytkowy gmach na świecie. Na jego 124. piętrze umieszczono taras widokowy (również najwyżej położony na świecie), a na piętrach 158. i 76. znajdują się najwyżej na świecie wzniesione meczety i basen.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…