Organizacje pozarządowe sprzeciwiają się wprowadzeniu religii do szkół

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Czarnogórze sprzeciwiły się wprowadzeniu nauczania religii do szkół, podkreślając, że jest to sprzeczne z konstytucją, zasadą świeckości oraz interesami dzieci i młodzieży - przekazały czarnogórskie media.

Rada edukacji czarnogórskiego parlamentu planuje rozpatrzenie w środę petycji internetowej, pod którą podpisało się 6 tys. osób żądających wprowadzenia do programu nauczania lekcji religii. Wnioskowi temu sprzeciwiło się we wtorek 90 czarnogórskich organizacji pozarządowych i aktywistów - podały lokalne media.

"Petycją domagamy się wprowadzenia fakultatywnego nauczania religii w szkołach podstawowych i średnich" - podkreślono na stronie internetowej parlamentu, który uruchomił petycję na początku marca.

Sektor pozarządowy zwrócił uwagę na to, że parlament nadał sprawie status priorytetu, chociaż "negatywnie wypowiedzieli się o niej eksperci, część instytucji i organizacje obywatelskie". "Nie ma uzasadnienia dla rozważania tej inicjatywy. W szkołach publicznych naucza się przedmiotów opartych na dyscyplinach naukowych. Nauki religijne opierają się na dogmatach, są niepodważalne, nie dopuszczają wątpliwości i kładą nacisk na wiarę" - podkreśliły organizacje pozarządowe.

Państwowy Instytut Edukacji przypomniał wcześniej, że tematyka religijna jest omawiana w ramach kursu fakultatywnego "historia religii", dostępnego w dziewiątej klasie szkoły podstawowej i w szkole średniej. Organizacje pozarządowe zaznaczyły, że dzieci, których rodzice chcą wysyłać je na zajęcia religii, mogą na nie uczęszczać w placówkach religijnych.

Serbski Kościół Prawosławny w Czarnogórze od lat zabiega o wprowadzenie nauki religii do szkół państwowych. Sektor pozarządowy stwierdził, że zgodnie z konstytucją i obowiązującymi ustawami Czarnogóra jest państwem świeckim, w którym wspólnoty religijne są oddzielone od państwa.

Jakub Bawołek (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg