Duchowy wymiar osoby ludzkiej – to temat przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca muzułmańskiego postu, ramadanu.
Jak podkreślają autorzy dokumentu, kwestia ta jest niezwykle ważna tak dla islamu, jak i chrześcijaństwa, zwłaszcza w obliczu wyzwań materializmu i sekularyzacji. Obie religie bowiem uważają, że relacja z transcendencją należy do ludzkiej natury. Niesie to ze sobą konsekwencje w postaci uznania osobowej godności człowieka i jego praw, ale też określonych obowiązków moralnych. Stąd ważne jest przekazywanie ludzkich i moralnych wartości młodym pokoleniom oraz kształtowanie w nich prawego sumienia.
„Chrześcijanie i muzułmanie są zbyt często świadkami pogwałcania świętości, podejrzliwego traktowania tych, którzy deklarują się jako wierzący – czytamy w watykańskim orędziu na zakończenie ramadanu. – Musimy napiętnować wszelkie formy fanatyzmu i zastraszania, uprzedzeń i polemik, jak też dyskryminacji, których przedmiotem wierzący stają się niekiedy w życiu społecznym i politycznym oraz w mediach”.
***
Orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie ramadanu
Drodzy muzułmańscy Przyjaciele!
1. Zakończenie Ramadanu stanowi dla Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego miłą okazję, by skierować do Was jak najserdeczniejsze życzenia. Niech wysiłki wielkodusznie podjęte w tym miesiącu przyniosą wszystkim spodziewane owoce duchowe!
2. W tym roku uznaliśmy za stosowne wybrać temat wymiaru duchowego osoby ludzkiej. Jest to rzeczywistość, której obie nasze religie przypisują najwyższą wagę w obliczu wyzwań materializmu i sekularyzacji. Relacja każdego człowieka z transcendencją nie pojawia się w historii przypadkowo, ale należy do ludzkiej natury. Nie wierzymy w przypadek, ale jesteśmy przekonani – doświadczamy tego – że Bóg nas prowadzi!
3. Chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki. Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze.
4. Oto dlaczego przekazywanie tych ludzkich i moralnych wartości młodym pokoleniom jest naszą wspólną troską. Do nas należy dać im odkryć, że istnieje dobro i zło, że sumienie jest sanktuarium, które trzeba respektować, że rozwijanie wymiaru duchowego czyni bardziej odpowiedzialnym, bardziej solidarnym, bardziej otwartym na dobro wspólne.
5. Chrześcijanie i muzułmanie są zbyt często świadkami pogwałcania świętości, podejrzliwego traktowania tych, którzy deklarują się jako wierzący. Musimy napiętnować wszelkie formy fanatyzmu i zastraszania, uprzedzeń i polemik, jak też dyskryminacji, których przedmiotem wierzący stają się niekiedy w życiu społecznym i politycznym oraz w mediach.
6. Jesteśmy Wam duchowo bliscy, drodzy Przyjaciele, prosząc Boga, by dał Wam odnowione siły duchowe. Składamy Wam nasze najlepsze życzenia pokoju i pomyślności.
Kardynał Jean-Louis Tauran
Przewodniczący
Arcybiskup Pier Luigi Celata
Sekretarz
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…