Językoznawcy w Poznaniu

Od niedzieli odbywa się Światowy Kongres Języka Hebrajskiego - wydarzenie poświęcone historii języka hebrajskiego i literaturze w tym języku. Poprzedni kongres zorganizowany w Polsce miał miejsce w 1980 roku w Warszawie.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele świata nauki z ośrodków akademickich m.in. z USA, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech i Izraela. Zaplanowano wygłoszenie ok. 40 referatów.

"Przygotowane referaty poświęcone są twórcom z Polski, Europy, Izraela różnych epok: od starożytności do współczesności. To, co łączy te wszystkie referaty, to tematyka związana z językiem hebrajskim" - powiedział PAP Piotr Muchowski, kierownik Katedry Studiów Azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Światowy Kongres Języka Hebrajskiego (Brit Ivrit Olamit) - międzynarodowa organizacja działająca na rzecz promocji języka i kultury hebrajskiej. W jej szeregach skupieni są uczeni zajmujący się studiami judaistycznymi. Współorganizatorami są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu i poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Kongres w Poznaniu potrwa do 21 września, następnie przeniesie się do Torunia. Wydarzenie zakończy się w czwartek.

"W Poznaniu przed czterema laty uruchomiliśmy studia z zakresu filologii hebrajskiej. Funkcjonują też studia drugiego stopnia z zakresu hebraistyki. Organizacja w Poznaniu kongresu jest dla nas pewnym rodzajem uznania za naszą działalność. Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu powstała w 2009 roku. To także bardzo ważna jednostka dla Brit Ivrit Olamit, dlatego postanowiono, że tam odbędzie się część kongresu" - powiedział Muchowski.

Jak dodał, spotkania w ramach Światowego Kongresu Języka Hebrajskiego organizowane są cyklicznie od 80 lat.

Muchowski opowiadał, że do tej pory w Europie odbyło się dwadzieścia takich kongresów - pierwszy zorganizowano w Berlinie. Jak mówił, kongresy te mają specjalną rangę: poza tym, że są wydarzeniami o charakterze naukowym, to nadawano im również wymiar polityczny, związany z odrodzeniem państwa Izrael. "Przez pewien czas przewodniczącymi Brit Ivrit Olamit byli prezydenci państwa Izrael" - dodał.

Kongresowi w Poznaniu towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, w tym dwie wystawy. Pierwszą z nich, "Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu", będzie można oglądać 20 września w Starej Synagodze, drugą, "Synagogi wielkopolskie", w poniedziałek i wtorek w Collegium Minus.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.