Rola islamu w krajach arabskiej wiosny

Hiszpańska gazeta "El Mundo" pisze w środę, że "arabskiej wiośnie w Libii i Tunezji zagraża islamizm". Reuters wyraża natomiast opinię, że islamiści będą tam odgrywali większą rolę, ale trudno jeszcze powiedzieć, jaką.

Zdaniem dziennika, "zlinczowanie" Muammara Kadafiego i wystawienie jego zwłok na pokaz, to "niepokojące oznaki", wskazujące na wartości nowych władców.

"Niewykluczone, że Libia uwolniła się od dyktatury i dostaje się w jarzmo islamistycznego reżimu" - ostrzega "El Mundo". Gazeta wyraża opinię, że wskazuje na to "proklamowanie szariatu przez tych, którzy wygrali wojnę z pomocą NATO".

W Tunezji islamiści, którzy dobrze sobie poradzili w wyborach, deklarują wprawdzie umiarkowanie, ale i tam widać niepokojące oznaki: pierwsze gratulacje nadeszły z Iranu, cieszącego się z "islamistycznego przebudzenia" - konkluduje dziennik.

Zdaniem agencji Reutera "więcej demokracji oznacza więcej politycznego islamu w krajach arabskiej wiosny, ale islamistyczne oświadczenia o szariacie, czy religii w polityce są tylko ogólnymi wskaźnikami tego, jaki faktycznie może to mieć skutek".

Reuters nie ma wątpliwości, że po obaleniu autokratów, islamiści będą odgrywali większą rolę. Muszą teraz wypracować sposób na większą integrację islamu w nowych ustrojach demokratycznych.

Agencja wskazuje, że w wielu krajach Bliskiego Wschodu islam jest oficjalną religią, a szariat jest uznawany za podstawę prawa, ale kraje te mają też kodeksy cywilne i karne, wzorowane na modelach europejskich.

"Oprócz Arabii Saudyjskiej, gdzie istnieje tylko prawo islamskie, kraje bliskowschodnie stosują skomplikowana mieszankę prawa religijnego i świeckiego. W jednym kraju szariat może być stosowany symbolicznie, w innym - umiarkowanie, a w jeszcze innym - rygorystycznie" - wskazuje Reuters.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.