Nie będzie pokoju bez wzajemnego szacunku

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch oczekuje ważnych impulsów od Dnia Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie, który 27 października odbędzie się w Asyżu

To zwołane z inicjatywy Benedykta XVI spotkanie ma podkreślić ważną rolę religii w działaniach na rzecz pokoju – oświadczył arcybiskup 26 października w Bonn. Wyraził przy tym przekonanie, że „prawdziwy pokój nie będzie mógł zapanować dopóty, dopóki religie nie będą się wzajemnie szanowały i dopóki nie zostanie zagwarantowana godność każdego człowieka”.

Dialog międzyreligijny leży w sposób szczególny na sercu Benedyktowi XVI – zapewnił arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego. Przypomniał, że podczas swej niedawnej wizyty w Niemczech papież miał dwa „poruszające spotkania” z przedstawicielami islamu i judaizmu. Podczas nich „z przekonaniem, a zarazem z wielkim szacunkiem wobec innych religii Ojciec Święty wyjaśnił, że chodzi mu o to, aby religie umacniały wiarę w Boga i wnosiły widoczny wkład w sprawę pokoju” – stwierdził arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że „jeśli – również w dialogu międzyreligijnym – będziemy z całą powagą szukali prawdy, to będziemy zdolni do pokoju i dokonamy przełomu, kierując się zasadami sprawiedliwości”. Zdaniem przewodniczącego episkopatu, „dzięki pokojowemu dialogowi religii chrześcijanie mogą świadczyć o Bogu, który jest miłością”.

Do Miasta św. Franciszka przybędzie jutro na zaproszenie papieża ponad 300 delegatów z 31 Kościołów chrześcijańskich i 12 religii z ponad 50 krajów. Po raz pierwszy będą w takim spotkaniu uczestniczyli również ludzie niewierzący. Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. Jego uczestnicy wypowiedzą się przeciw instrumentalizowaniu religii i przeciw wszelkiej przemocy w imię Boga.

Dzień odbędzie się w 25. rocznicę historycznego międzynarodowego i międzyreligijnego spotkania modlitewnego w intencji pokoju, zwołanego do Asyżu 27 października 1986 roku przez Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
  • Ajja
    28.10.2011 08:19
    Gdyby tak ten kapłan mniej robił dla dialogu międzyreligijnego i politycznej poprawności, a więcej uwagi poświęcił krzewieniu katolicyzmu i rozpalaniem ognia wiary. Niemiłosiernie rozwodniony katolicyzm serwowany niemieckim wiernym może spotkać się najwyżej z obojętnością.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.