Benedykt XVI przybył do Asyżu

Benedykt XVI wraz z przedstawicielami niemal wszystkich religii i wyznań świata przybył w czwartek rano do Asyżu na spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25-lecie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, zwołanego z inicjatywy Jana Pawła II.

Papież wraz ze 176 przywódcami i działaczami religijnymi z 50 krajów przyjechał do miasta świętego Franciszka pociągiem, który wyruszył ze stacji kolejowej w Watykanie.

Czwartkowe spotkanie w Asyżu nazwano Dniem Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie. Odbywa się ono pod hasłem "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".

Przybyli między innymi prymas Kościoła Anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentujący Patriarchat Moskiewski metropolita Astany w Kazachstanie Aleksander, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje Światowej Federacji Luterańskiej, metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Są reprezentanci judaizmu i 50 przedstawicieli świata islamu.

Zaproszenie przyjęli buddyści. Są też delegacje sikhów, zaratusztrianizmu, dżinizmu z Indii, wyznawcy bahaizmu, reprezentacja stowarzyszenia konfucjanizmu z Korei Płd. i taoizmu z Hongkongu.

Pierwszy etap spotkania w Asyżu to oficjalne powitanie i uroczystość w bazylice Matki Boskiej Anielskiej. Uczestnicy ceremonii obejrzą tam film przypominający pierwszy historyczny Światowy Dzień Modlitwy o Pokój z Janem Pawłem II, który odbył się 27 października 1986 roku. Następnie krótkie przemówienia wygłoszą najwyżsi rangą przedstawiciele delegacji religii i wyznań oraz reprezentantka niewierzących, również zaproszonych do Asyżu. Tę część około południa zakończy wystąpienie Benedykta XVI.

Po południu papież z zaproszonymi gośćmi uda się na Plac świętego Franciszka przed bazyliką, gdzie o godzinie 16.30 odbędzie się drugie spotkanie, w czasie którego odnowione zostanie uroczyście zaangażowanie na rzecz pokoju. Odczytają je delegaci kilkunastu religii i wyznań, a zakończy je papież. W symbolicznym geście zapalone zostaną lampki, które otrzymają przywódcy poszczególnych delegacji. Ceremonię zakończy przekazanie sobie znaku pokoju.

Uroczystości zakończą się po godzinie 18.

Na żywo przebieg uroczystości można oglądać na stronie Radia Watykańskiego (w języku włoskim - wymagać będzie od niektórych zainstalowania darmowych dodatków)

 

«« | « | 1 | » | »»