Od Abrahama…

Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na nadzwyczajny koncert „Od Abrahama…”, organizowany z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Odbędzie się on w czwartek, 3 listopada, o godz. 19.15 na placu Grzybowskim w Warszawie, w pobliżu kościoła Wszystkich Świętych.

Wśród utworów, które będzie można tego dnia usłyszeć, są m.in. „Adagio” Albinoi Tomaso, „Largo” Francesco Maria Veracini, „Pie Jesu (Requiem)” Gabriela Faure, a także gawot z „Partity E-dur” Jana Sebastiana Bacha. Poza muzyką, wyemitowany zostanie materiał filmowy, dokumentujący wizytę Jana Pawła II w synagodze, do której doszło w kwietniu 1986 roku.

Ponadto odczytane zostaną: tekst „Czego nauczyłem się od Jana Pawła II” rabina Michaela Schudricha w wykonaniu Jerzego Zelnika, a także fragmenty książek Jana Pawła II – „Przekroczyć próg nadziei” oraz „Tryptyk Rzymski” – które odczyta Maja Komorowska. Przed koncertem słowo wstępne wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

Wśród artystów, obok Maji Komorowskiej i Jerzego Zelnika, pojawią się: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Izabella Kłosińska (sopran), Izabella Rzeszowska (śpiew), Emanuel Bączkowski (organy). Idea, jaka w tym roku przyświeca koncertowi „Od Abrahama…”, wyrasta z trzech cytatów. Pierwszy „Na wieki będę opiewał łaski Pana” to Psalm 89. Drugim są słowa Jana Pawła II: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i można nawet powiedzieć starszymi braćmi”. Trzeci cytat to słowa rabina Michaela Schudricha, które padły dzień po śmierci Ojca Świętego, w 2005 roku: „Jego miłość, wrażliwość i serce wobec nas nigdy nie zostaną zapomniane”.

– Pomysł koncertu koresponduje ze spotkaniem, jakie w Asyżu poprowadził ostatnio papież Benedykt XVI, kontynuując ekumeniczne dzieło Jana Pawła II – twierdzi dk. Bogdan Sadowski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przed koncertem o godz. 18.00 w kościele Wszystkich Świętych odbędzie się uroczysta Msza Święta, odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. Z kolei w czasie koncertu prowadzona będzie zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Jana Pawła II.

– Z zebranych środków Towarzystwo włącza się w dzieło miłosierdzia, o które zawsze apelował Jan Paweł II – wyjaśnia Ewa Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. – Do naszych zadań należy opieka nad domem samotnej matki w Rzeszowie, do którego trafiają paczki z artykułami dla niemowląt i matek. Ze zbiórki, która odbędzie się w czasie koncertu, możemy wspomóc stypendystów Jana Pawła II w Lublinie, pozostających w potrzebie. Towarzystwo włącza się w ten sposób w program formacji i kształcenia młodych ludzi ze wschodu, zgromadzonych wokół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

«« | « | 1 | » | »»