Pakistańscy chrześcijanie obawiają się konsekwencji powrotu talibów do sąsiedniego Afganistanu. Zdobycie przez nich władzy przyczyni się do wzrostu prześladowań mniejszości religijnych i będzie paliwem dla radykalizacji miejscowych muzułmanów – uważa ks. Mushtaq Anjum. Podobne obawy wyrażają działacze na rzecz praw człowieka pracujący w tym kraju.
W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej Caritas Internationalis i organizacje pozarządowe działające w Afganistanie apelują do społeczności międzynarodowej o zagwarantowanie bezpieczeństwa ludności afgańskiej. Wzywają zwłaszcza do pomocy kobietom oraz osobom, które od lat pracują w tym kraju na rzecz ich emancypacji.
Zagarnięcie 16 sierpnia przez radykalnych islamistów – talibów władzy w Afganistanie jest okazją do przyjrzenia się także dziejom chrześcijaństwa w tym kraju, tym bardziej że mają one prawie dwutysiącletnią przeszłość. Należy jednak zaznaczyć, że od wielu wieków na tych ziemiach jest obecny niemal wyłącznie islam, choć bardzo zróżnicowany wewnętrznie.
Wobec przejęcia Afganistanu przez Talibów, również Uganda zaoferowała tymczasowo przyjąć 2000 uchodźców z tego kraju.
Rzecznik biura politycznego talibów powiedział telewizji Al-Jazeera w niedzielę, że wojna w Afganistanie się skończyła i że rodzaj rządów i forma reżimu będą wkrótce znane.
"On nawet nie ma pojęcia, czym jest bluźnierstwo. Nie rozumie, jakiego przestępstwa się dopuścił i czemu spędził tydzień w areszcie".
Polscy wyznawcy islamu, których największe skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek 1443 rok według kalendarza księżycowego. Jest on używany przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat uroczystości religijnych.
Rząd Pakistanu nadal ignoruje prześladowania mniejszości religijnych, dokonywane w tym kraju nie tylko przez grupy fanatyków, ale także przez instytucje państwowe i przedstawicieli władz. Alarm w tej sprawie podniosła Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ).
Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.
Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO (WHC) w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.