W Rosji planuje się wprowadzenie nowej ustawy dotyczącej organizacji religijnych finansowanych ze źródeł zagranicznych.
Nad tym tematem zastanawiali się 16 czerwca w Brukseli europejscy zwierzchnicy religijni i przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej.
Apelem o dialog i odpowiedzialność zakończył się w stolicy Kazachstanu V Kongres Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych.
Władysława Bartoszewskiego, któremu poświęcono drzewo w Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, wspomniał szef MSZ Grzegorz Schetyna podczas niedzielnej wizyty w Yad Vashem w Jerozolimie. Jego postać symbolizuje to, co Polacy zrobili dla ratowania żydowskich sąsiadów - mówił.
Zdecydowany sprzeciw wobec prób dostosowania nauczania Kościoła do dzisiejszego, często pogańskiego stylu życia, w którym dominuje subiektywizm i arbitralność, wyraził kard. Gerhard Ludwig Müller.
Religie mają do odegrania istotną rolę w złożoności dzisiejszych społeczeństw demokratycznych. Taką opinię wyraził abp Paul Richard Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji.
Londyńska organizacja „Kobiety i Kościół”, skupiająca anglikańskie kapłanki i biskupki, zaproponowała, aby Modlitwa Pańska rozpoczynała się od słów „Matko nasza, któraś jest w niebie”.
Abp John Welby został zaproszony przez chiński Urząd ds. Wyznań, który zajmuje się kontrolą organizacji religijnych.
„Obojętność i totalne milczenie wobec ataków na kościoły i społeczność chrześcijańskie ustąpiły miejsca rzeczywistemu zaniepokojeniu”.
„Katolik nikogo nie dyskryminuje, kiedy publicznie wyznaje swoją wiarę” – napisał kard. Donald Wuerl w liście pasterskim zatytułowanym: „Być katolikiem dzisiaj. Tożsamość katolicka w czasach wyzwań i prób”.